O změnách územního plánu je možné rozhodnout v referendu

Plánuje obec vystavět hypermarket či satelitní městečko a obyvatelé jsou proti? O plánovaných změnách územního plánu budou moci obyvatelé rozhodovat v místním referendu. Toto průlomové rozhodnutí vydal Ústavní soud. Co to bude pro obce znamenat, zjišťovala Zdeňka Kuchyňová.

Všechno začalo tím, že se na Ústavní soud obrátili se svou stížností obyvatelé Vysokého Újezdu na Berounsku. Ti chtěli zvrátit plán rozsáhlé výstavby rodinných domů a golfového hřiště.

"Jednalo se o to, že v naší obci skoupila soukromá firma obrovské množství pozemků. Protože územní plán obce z roku 1994 počítal s výstavbou asi 260 rodinných domů, tak firma požádala o jeho změnu. Chtěla vystavět přes 600 domů,"

uvedla starostka Marie Severinová. Vysoký Újezd má zatím asi 120 domů a výstavba 600 nových by úplně změnila původní charakter typické vesnice s rybníkem na návsi, starými lipami, kapličkou a zámečkem. Případ Vysokého Újezdu se velmi podobá řadě jiných obcí na dohled od Prahy, kde vznikají satelitní městečka. A obce se proti tomu začínají bouřit. Dopravní infrastruktury většinou nejsou připraveny na takový nárůst obyvatel, nestačí obchody, školy a školky.

Bývalé zastupitelstvo Vysokého Újezdu stížnostem nevyhovělo a lidé neuspěli ani u Krajského soudu v Praze. Vše změnil až Ústavní soud. Více jeho mluvčí Michal Spáčil.

"Ústavní soud dospěl k závěru, že Krajský soud nerozhodl správně, když nepřipustil konání místního referenda o územním plánu. Pokud je územní plán ve stádiu návrhu, nic nebrání tomu, aby bylo místní referendum provedeno."

Je verdikt soudu závazný pro všechno obce v zemi?

"Verdikt soudu je samozřejmě závazný v tomto konkrétním případě, nicméně právní názor Ústavního soudu se jistě vztahuje na všechny srovnatelné případy."

Ponechme stranou, jak by případné referendum ve Velkém Újezdu dopadlo, to je velkou neznámou. Ústavní soud však dal svým rozhodnutím občanům tuto možnost, dodává starostka Marie Severinová.

"Já z něho mám radost, protože nám to dává za pravdu v tom, že občané měli právo se vyjádřit k tomu, jak má jejich obec vypadat."

Také podle advokáta újezdských aktivistů Martina Prokopa je rozhodnutí Ústavního soudu průlomové a může pomoci občanům v celé republice. Lidé, kteří nesouhlasí například s budováním skládek nebezpečného odpadu a podobných kontroverzních staveb, které chce obec začlenit do územního plánu, mohou svou vůli prosadit v referendu. Lidem z Vysokého Újezda už nejspíš rozhodnutí Ústavního soudu nepomůže. Investor už začal podle platné smlouvy budovat inženýrské sítě a čističku odpadních vod. Starostka chce alespoň zamezit stavbám v lese a na kvalitní půdě.