Od koho dostanou peníze školníci či kuchařky? Obce nesouhlasí, aby povinnost přešla ze státu na zřizovatele
Zřizovatelé, tedy města a kraje by měli nepedagogy, například školníky, uklízečky či kuchařky, platit od letošního září. Na financování nepedagogů a na takzvané ostatní neinvestiční výdaje letos dostanou 11 miliard Kč, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
"Budeme usilovat o schválení pozměňovacího návrhu k novele školského zákona," řekl Stanjura. Novela by podle něj měla začít platit nejpozději k 1. červenci 2025. Kraje letos obdrží 3,4 miliardy korun, obce 7,6 miliardy.
Změna financování podle Stanjury přinese větší samostatnost obcí a krajů při zajišťování podmínek pro činnost jimi zřizovaných škol, lepší zohlednění místních specifik a vyšší předvídatelnost financí. V příštím roce se podle Stanjury počítá s nárůstem daňových příjmů asi o tři procenta. Tato částka by již pokrývala financování po celý rok 2026.
Podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) je změna pro nepedagogy výhodná. "Prostředky, které budou mít obce k dispozici, automaticky mezi roky budou narůstat, tak jak narůstají daňové výnosy," řekl.
Změna je podle něj výhodná i pro učitele, protože dosud mohli ředitelé využívat část peněz na odměny učitelů pro dofinancování nepedagogických pozic.
Vládní slib peněz obce nepřesvědčil
Ani vládní slib 11 miliard nesouhlas obcí nezměnil. Domnívají se že financování by ideálně mělo zůstat na státu. "Převod financování nepedagogických pracovníků na obce uprostřed roku je naprosto bezprecedentní. Nikdo vládě nedal bianco šek k takové změně. Tento návrh zásadně odmítáme," řekl ČTK předseda Svazu měst a obcí a kyjovský starosta František Lukl.
Vláda podle Lukla nevyčíslila dopady změny na území, a čísla tak nejsou dostatečně podložená. Návrh pokládá rada Svazu měst a obcí za nepřipravený, překotný a postrádající jakékoliv dopadové studie či analýzy.
"Částka sice kryje náklady pro rok 2025, ale neřeší hlavní problém, a to je ten, že ředitelé škol už dva roky financují platy nepedagogických zaměstnanců z peněz určených na navýšení mezd učitelů. Takže dluh, který vláda vytvořila ve školství zůstává dál. Další problém pak je, že nikde není definovaný klíč, podle kterého se mají tyto finance rozdělovat," napsal místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček.
Podle ministra školství Beka, budou parametry nového systému ve školském zákoně a v zákoně o rozpočtovém určení. Na to budou navazovat vládní nařízení, které detailně rozdělí peníze mezi jednotlivé obce a kraje. Ministerstvo školství ho podle Beka představí do konce ledna.
Předáci pohrozili protesty
Svaz měst a obcí v návrhu vidí mimo jiné riziko výrazného nárůstu finanční zátěže pro menší obce, které již nyní obtížně financují své provozní náklady. Svaz chce o návrhu dál jednat, Lukl zmínil i případné zapojení prezidenta Petra Pavla do debaty. Svaz měst a obcí ČR sdružuje zhruba polovinu obcí v Česku.
S převodem financování nepedagogických pracovníků ze státu na zřizovatele nesouhlasí ani představitelé krajů. Také školské odbory se hrozí zhoršení podpůrných služeb ve školách, žádali stažení návrhu. Pokud by se měl uzákonit, pohrozili předáci protesty.
Související
-
5 nejlepších univerzit v Česku
Proč jít studovat do Česka? Jak kvalitní je výuka? O jaké obory je mezi cizinci největší zájem? V jakém jazyce jsou české studijní programy?