Obce musí šetřit

praha_penize.jpg
0:00
/
0:00

Obce v Česku budou muset šetřit více než plánovaly. Podle nové prognózy ministerstva financí by jejich daňové příjmy letos měly klesnout o dvanáct procent. Nejvíc se nutné úspory dotknou malých obcí, které na rozdíl od větších měst nemají v rozpočtech takový prostor.

Vzhledem k finanční krizi dojde k výpadku dvaceti miliard příjmů pro obce ze státního rozpočtu. Jak řekli premiér Jan Fischer i předseda Svazu měst a obcí Oldřich Vlasák, nedá se určit, kterých obcí se výpadek financí dotkne více nebo méně. Finance jsou obcím přidělovány podle klíče počtu obyvatel. Zejména malé obce budou tedy muset šetřit více než plánovaly, protože jejich rozpočty jsou nejnižší. Podle místopředsedy Svazu měst a obcí Jaromíra Jecha už ale mají obce jen omezené možnosti, kde šetřit:

"Minimálně 15 procent rozpočtu bývají investice. Druhou skupinou je potom šetření provozních výdajů. Tam už nelze očekávat žádné výraznější úspory, protože většinou se spoří všude průběžně. Je otázka, zda to někde nepostihne třeba i úbytek zaměstnanců obecních úřadů."

Lázně Libverda, foto: CzechTourism
Investice už obce výrazně omezily, a pocítí to především jejich obyvatelé:

"Zejména jsme se zaměřili na omezování v rámci rozpočtu prací, jako jsou rekonstrukce chodníků, omezení opravy komunikací v obci, omezení výdajů bytového hospodářství, což se týká toho, že výdaje budou orientovány pouze na havárie," popsal situaci v Lázních Libverda na Liberecku tamní starosta Jaromír Pešl.

Podle místopředsedy Svazu měst a obcí Jaromíra Jecha starostové plánovali letošní rozpočty opatrně. To, že by se obce a města dostaly kvůli nedostatku peněz do kritické situace, čeká spíše výjimečně:

"Pochopitelně nikdo nevěděl, nečekal, že hospodářská krize se projeví tak silně neblaze. Pokles příjmů bude dramatický, ale dopad nebude až tak neblahý pro ty obce, které si zachovaly zdravý selský rozum."

Ten ale nestačí na řešení základních důvodů nastalé situace. Svaz měst a obcí chce jednat s ministerstvem financí o možném scénáři pomoci pro ty obce, které by už své hospodaření nezvládaly. Předseda Svazu Oldřich Vlasák však konstatoval, že zatím neexistuje obec, která by kolabovala z nedostatku financí.

Ministr financí Eduard Janota je však přesvědčen, že vláda nějaké řešení propadu daňových příjmů bude muset najít. Je to jedna z hlavních příčin enormního růstu deficitu státního rozpočtu. Ministr Janota si je toho dobře vědom:

"My se budeme muset zabývat i příjmovou stranou rozpočtu, a tady, podle mého názoru, v dané chvíli bude třeba, byť na určité období, kdy tady máme krizi, nežijeme v ráji, uvažovat i o zvýšení například nepřímých daní. Mám na mysli daň z přidané hodnoty, mám na mysli posoudit adekvátnost toho, jak dnes fungují určité výdajové stropy pro platbu pojištění. Prostě ty věci musíme dát na stůl, protože jinak se nám deficit radikálně nepodaří snížit."