OECD radí i chválí

Ángel Gurría a Jan Fischer, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Češi musí přijmout radikální reformy, jinak hrozí státní bankrot, píše se v hodnotící zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Generální tajemník OECD Ángel Gurría na úterní tiskové konferenci v Praze zdůraznil, že hlavní výzvou pro novou českou vládu bude stabilizace veřejných financí a omezení zadlužování země.

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj je nepravděpodobné, že by Česko snížilo svůj deficit veřejných financí pod tříprocentní hranici dříve než v roce 2013. Termín přijetí eura pak bude záviset především na udržitelnosti plnění tohoto kritéria. S tím souhlasí i ekonom ČSOB Jan Bureš, i když to nebude jednoduché:

Generální tajemník OECD Ángel Gurría,  foto: ČTK
"Snížit deficit veřejných rozpočtů pod úroveň tří procent do roku 2013 by vyžadovalo skutečně velice silné škrty a poměrně silnou politickou shodu napříč spektrem po blížících se volbách. Pravděpodobnost, že se tak stane, je relativně malá."

Při zlepšování stavu veřejných financí bychom podle Ángela Gurríi měli klást větší důraz na výdajovou stranu rozpočtu a ne na zvyšování přímých daní. S tím zase souhlasí bývalý viceguvernér centrální banky Luděk Niedermayer:

"V té zprávě je podle mně velice správně akcentováno, že čím větší díl té reformy se odehraje na straně výdajů, tím méně ta reforma bude bolet. Zároveň ta zpráva upozorňuje například na to, že máme špatně provázanou oblast sociálních dávek a daní například, že daně nejsou nastaveny tím způsobem, aby co nejméně škodily ekonomice."

Podle agentury Reuters OECD předpovídá české ekonomice v letošním roce růst hrubého domácího produktu o dvě procenta a v příštím roce o 2,8 procenta. "Jsem rád, že závěry ze zprávy OECD potvrzují kroky, které jsem se snažil realizovat při svých rozpočtových úvahách jak na letošní rok, tak i na příští rok. Ta situace se musí řešit," uvedl ministr financí Eduard Janota. Dlouhodobá udržitelnost českých veřejných financí totiž vzbuzuje obavy i v Evropské unii.

Ángel Gurría a Jan Fischer,  foto: ČTK
Generální tajemník OECD Angel Gurría v Praze prohlásil, že Česká republika byla na krizi dobře připravena, ale uškodilo jí, že je závislá na exportu. Tím je jakákoliv kontrola nad ekonomickou situací u nás v rukou zahraničních spotřebitelů a politiků. Jako lék by naordinoval větší důraz na vědu a výzkum:

"Pouze reforma vysokých škol, větší investice do výzkumu a provázanost podniků se školami zajistí České republice místo v jednadvacátém století."

Česká republika zatím není připravena na stárnoucí populaci, která bude do budoucna největším problémem nejen u nás, ale v celém západním světě, řekl Angel Gurría. Podle OECD bude Česká republika muset připravit nejen radikální reformu důchodového systému, ale také zdravotnictví. Měla by se soustředit na vzdělávání a výzkum a také více motivovat podnikatele například daňovou reformou, která by minimalizovala daň z příjmů a plnila státní kasu pomocí daně z přidané hodnoty a z nemovitostí.