Očkování spojil Julínek s dalšími zákony
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zavést plošné očkování malých dětí proti pneumokokovým nákazám. Vakcína by byla hrazena z pojistky, rodiče by se však sami rozhodovali, zda dítě chtějí nechat proti nemoci očkovat, nebo ne. To je jedna z hlavních novinek v oblasti očkování dětí, kterou ministerstvo předkládá. Jakou má návrh šanci ve sněmovně?
Sotva ministerstvo zdravotnictví nahradilo několik dětských očkování jednou hexavakcínou, navrhuje zavedení další nové položky do kalendáře dětských očkování. Nejzávažnější formy pneumokokové infekce se projevují jako zánět mozkových blan, sepse a záněty plic. Téměř 60 procent dětí, které přežijí, si do života odnášejí trvalé následky.
"Česká republika má jeden z nejmodernějších systémů na světě a protože jsme vždycky byli zvyklí v téhle oblasti být na špici, tak i takhle změna znamená znovu posun právě do čela zemí, které mají systém prevence takto vypracovaný,"říká ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
Rodiče by se ale sami rozhodovali, zda své dítě chtějí nechat očkovat. Princip dobrovolnosti je v plošném očkování podle náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra revoluční. Plošná očkování proti jiným nemocem, jako třeba spalničky, zarděnky nebo dětská obrna, jsou povinné. To je také předmětem kritiky některých pacientských sdružení i lékařů, kteří poukazují na možná rizika očkování pro vyvíjejí se dětský organismus.
Další novinkou by vedle pneumokokové vakcinace mělo být přeočkování dětí proti černému kašli.
"Dospělá populace se nám stává vnímavou a to onemocnění se nám posouvá z dětského věku do dospělejších let. Abychom posílili obranyschopnost této skupiny, tak jsme se rozhodli pro aplikaci šesté posilovací dávky pro věkovou skupinu od deseti, čtrnácti let. Tato posilovací dávka by byla zavedena od příštího roku a byla by plošná."
A byla by také povinná, dodám k hlavnímu hygienikovi České republiky, náměstku ministra zdravotnictví Michaelu Vítovi.
Podle náměstka ministra Marka Šnajdra by se celkové náklady na očkování v České republice měly pohybovat mezi osmi sty až devíti sty miliony korun.
"Za poslední dva roky náklady na očkování stouply třikrát, především kvůli nákladům na zavedení hexavakcíny, ale i s tímto krokem. V příštím roce dosáhnou téměř jedné miliardy korun. To znamená jsou to nemalé prostředky, ale zdravotní pojišťovny díky úsporám ze zneužívání péče mají dostatek prostředků a mohou je reinvestovat."
Změna by mohla nastat od ledna 2009, ale záleží na tom, zda parlament změny v zákonech o zdravotním pojištění a o ochraně veřejného zdraví schválí. Podmínkou je totiž schválení reformních zákonů, s nimiž je tento očkovací návrh spojen. Reformní zákony ale odmítá opozice, a silnou podporu nemají ani u všech koaličních poslanců. Pokračuje poslankyně Strany zelených Věra Jakubková:
"Pokud rodiče mají zájem o očkování a rozhodnou se pro něj dobrovolně, tak souhlasím s tím, aby bylo podpořeno ze státního rozpočtu. Zásadně ale nesouhlasím s tím, že pan ministr Julínek spojil toto očkování se svými problematickými návrhy návrhy zákonů. A vlastně tlačí ty poslance, kteří nesouhlasí, pod hrozbou, že děti budou bez očkování, k tomu, aby schválili novely, které jsou pro ně nepřijatelné."