Odhady růstu české ekonomiky

Vývoj HDP v České republice 2001 - 2005 (ČSÚ), zdroj: ČTK
0:00
/
0:00

Ministerstvo financí zvýšilo odhad růstu české ekonomiky. Letos vzroste hrubý domácí produkt podle prognózy o 4,8 procenta místo původně očekávaných čtyř procent, a příští rok tempo zpomalí na 4,4 procenta. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky dovoluje tyto odhady všestranně dobrá kondice české ekonomiky. A jaký názor má na odhady ministerstva jeden z bývalých sociálně demokratických ministrů financí, dnes hlavní analytik Raiffeisen Bank Pavel Mertlík?

"Co se týče odhadu na rok 2005, je náš vlastní odhad v Reiffaisen Bank rovněž 4,8 procenta. Zrychlení tempa růstu je způsobeno především rychlým nárůstem exportu v letošním roce, což na rozdíl od minulých let výrazně přispívá k tvorbě hrubého domácího produktu České republiky. Jsou to do jisté míry jednorázové jevy, které odezní, a v příštím roce se ten mimořádně rychlý přírůstek exportu už nebude opakovat. Aby mi bylo dobře rozuměno, export poroste rychle dál, bude rychlejší v příštím roce než v letošním, ale ten meziroční rozdíl už nebude tak velký. Výsledkem toho právě bude i očekávané zpomalení tempa růstu pro příští rok. Ten důvod je tedy v podstatě statistický. My sami jsme ještě konzervativnější než ministerstvo financí a očekáváme, že to tempo růstu bude někde kolem čtyř procent. Náš odhad je přesně 3,8 procenta."

Ministerstvo financí předpokládá, že inflace by letos měla v průměru činit 1,9 procenta a příští rok by měla zrychlit na 2,5 procenta. Souhlasíte s takovým odhadem?

"Náš odhad je velmi podobný, konkrétně v příštím roce odhadujeme 2,6 procenta, což je v podstatě totéž. Oba tyto odhady se dost liší od pohledu České národní banky, která se obává toho, že míra inflace poroste až k úrovni tří procent nebo i přes ně. Je třeba ale říci, že Česká národní banka má ve svých odhadech poměrně velké výkyvy, a domnívám se, že časem bude muset tento odhad korigovat. Rozdíl v těch odhadech je v tom, že Česká národní banka věří, že důsledky růstu cen ropy a dalších energií do české ekonomiky budou vyšší než to vychází z modelu ministerstva financí a také nezávislým analytikům. Ke zvýšení tempa inflace zcela určitě dojde, současné nízké tempo zřejmě není dlouhodobě udržitelné. Rozhodující důvody skutečně jsou v oblasti cen ropy, zemního plynu, také očekávaného zvýšení ceny elektřiny a podobně. Jsou to tedy nákladové tlaky, které by měly po určité době odeznět a v delším období by měla inflace zakotvit někde na úrovni kolem dvou procent."

Ministerstvo financí rovněž soudí, že díky dobrému vývoji ekonomiky bude růst i zaměstnanost - letos i příští rok až o jedno procento. Jste i Vy v tomto ohledu optimista?

"V letošním roce, srovnáme-li aktuální měsíční čísla o míře nezaměstnanosti s čísly za loňský rok, je snížení míry nezaměstnanosti asi o půl procentního bodu. Míra snižování nezaměstnanosti tedy není nijak vysoká. My očekáváme podobný vývoj i v příštím roce, to znamená půl, třičtvrtě procentního bodu. Jedno procento mi připadá docela odvážné. V každém případě při rozsáhlejších strukturálních změnách v oblasti legislativy, trhu práce, školství a podobně by bylo možné do budoucna očekávat vyšší tempo snižování nezaměstnanosti. V podstatě hospodářský růst, který v současnosti máme, je při poměrně rigidní struktuře trhu práce zdrojem toho, že sice dochází ke snižování míry nezaměstnanosti, ale ne nijak razantně," soudí hlavní analytik Raiffeisen Bank Pavel Mertlík.