ODS podle premiéra Grosse poškozuje Českou republiku

Jan Zahradil, foto: autor
0:00
/
0:00

Evropský parlament dal jednoznačné ANO evropské ústavě. Pro tento dokument hlasovalo 500 poslanců, proti bylo 137. Europoslanci ODS patřili spolu s komunisty podle očekávání mezi ty, kdo hlasovali proti ústavě. Pro bylo jen sedm ze 24 českých členů parlamentu. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Jan Zahradil,  foto: autor
Evropský parlament svým stanoviskem vyslal jasný politický signál před ratifikací v jednotlivých členských zemích unie. Po hlasování symbolicky začala informační kampaň Evropského parlamentu o ústavě. Pojetí této kampaně se ale nelíbí šéfovi české národní delegace v lidoveckém klubu Janu Zahradilovi z ODS.

"Po pojmem informační kampaň je tady rozuměna propagace euroústavy. Ti, kdo by o ní chtěli eventuálně hovořit kriticky, nedostanou z oficiálních fondů Evropské unie žádné peníze. Pokud jde o frakci EPP-ED (Evropská lidová strana), tam je plán uvolnit 500 tisíc euro navíc. Ty prostředky ovšem budou opět poskytnuty jen na projekty, které se kladně postaví k evropské ústavě. To je samozřejmě věc, se kterou se nemůžeme smířit, a spolu s britskými kolegy se to pokusíme změnit."

Jaroslav Zvěřina,  foto: autor
ODS a komunisté odmítají euroústavu hlavně kvůli tomu, že podle jejich názoru ještě více omezuje národní suverenitu a poškozuje zájmy České republiky. Další výhrady uvedl pro Radio Praha europoslanec ODS Jaroslav Zvěřina.

"Evropská ústava trpí politickým konstruktivismem. Snaží se etablovat některé instituce a předstírá tím, že ty věci fungují. Zavádí například ministra zahraničí v situaci, kdy přece neexistuje žádná společná zahraniční politika Evropské unie. My musíme mít nejdříve tu politiku a pak toho ministra. Podobné je to se společnou bezpečnostní a obrannou politikou. Unie nemá žádnou společnou doktrínu, ale chce mít evropského ministra obrany. To prostě nejde."

Zvěřina také odmítá názor, že ODS by se mohla dostat v Evropské lidové straně do izolace.

"My nesouhlasíme s evropskou ústavou z mnoha důvodů, a to dlouho, konzistentně, není to nic nového. Evropští lidovci to věděli, když nás do svého klubu v Evropském parlamentu brali. A v tom našem ujednání, které bylo sepsáno, než jsme vstoupili, se nám dává autonomie v oblasti institucionálních záležitostí. Takže my ji využíváme, podobně jako třeba britští konzervativci."

Stanislav Gross,  foto: autor
Postoj ODS v Evropském parlamentu vyvolal řadu kritických ohlasů. Podle premiéra Stanislava Grosse je to právě ODS, která poškozuje zájmy České republiky.

"ODS vede Českou republiku do izolace. Je evidentní, že to poškodí každého občana České republiky. Je vidět, že neplatí argumenty, se kterými se ODS ohání. Jestliže tvrdí, že euroústava je nevýhodná pro malé země, nedovedu pochopit, proč tedy evropskou ústavní smlouvu mohou podporovat jiné malé a menší země Evropské unie. Podporují ji i strany, se kterými by ODS chtěla spolupracovat, jako jsou němečtí křesťanští demokraté, jako je řada jiných pravicových vlád v Evropské unii. Každý, kdo se s celou záležitostí jen trochu seznámí, vidí, že ODS neprezentuje věrohodné argumenty. Doufám, že i ODS pochopí, že tato cesta není dobrou cestou pro Českou republiku."

Z nových členských zemí Evropské unie už euroústavu schválily pobaltské země a Maďarsko. Tam to ale učinily parlamenty. Politologové očekávají možné problémy se schvalováním v těch zemích unie, kde o euroústavě má rozhodnout referendum. To se bude týkat asi třetiny zemí Evropské unie. Za nejproblémovější jsou považovány Velká Británie, Francie a Česká republika.