ODS zpytuje svědomí

Za neúspěchem Občanské demokratické strany ve volbách stojí nejen špatná volební kampaň ODS, ale i takzvaná opoziční smlouva, díky níž udržovala ODS v minulém volebním období Sociální demokracii ve vládě. To prý nejvíce odradilo pravicové voliče. Takové závěry zveřejnilo vedení ODS v analýze, která se zabývá volebním neúspěchem této strany.

Analýza obsahuje zevrubnou kritiku chování ODS v závěru předvolební kampaně a naopak vyzdvihuje postup ČSSD. Miroslav Beneš, místopředseda ODS a spoluautor této analýzy, se domnívá, že za neúspěchem stojí mimo jiné i rozhádanost pravicových stran tedy ODS a Koalice.

"I mediální odborníci uznávají, že předvolební kampaň může rozhodnout zhruba o pěti procentech nerozhodnutých voličů. Proto se analýza zabývá čtyřletým obdobím ODS před volbami. Tam nám nejvíce ublížila opoziční smlouva, protože jsme nedokázali přesvědčit voliče, že to byla jediná možná varianta v roce 1998."

Ovšem analýza, kterou Miroslav Beneš připravil s několika stranickými kolegy, rozebírá předvolební kampaň hned ze dvou stran. Jednak se prý ODS v předvolební kampani málo profilovala jako strana s jasným politickým programem a založila svá hesla na nevhodném zdůrazňování národních zájmů a to nejen ve vztahu k Evropské unii, ale i k vnitřní bezpečnosti státu a to například heslem "Zastavte socialisty, národ volí Klause." Druhým důvodem neúspěchu je prý nedostatek nových populárních tváří v řadách ODS. Celá kampaň byla totiž založena na osobnosti Václava Klause, šéfa ODS.

Samozřejmě, že v analýze nechybí výtka novinářům. Média prý zaujímají bezdůvodně nepřátelský postoj k ODS. Občanští demokraté jsou na tom v mediální oblasti ze všech parlamentních stran nejhůře, tvrdí analýza.

Podle politologa Bohumila Doležala, působí ODS jako ufňukané dítě, které prohrálo a má pocit, že se proti němu všichni spikli.

"ODS v analýze některé své chyby pojmenovala, ale nad mnohými závěry může jenom rozum stát. Tak například to, že si ODS chce začít dělat svojí tvář svojí vlastní mediální cestou, je skutečně něco naprosto typickým pro ODS. Ta nyní vystupuje jako strana odstrčená a nepochopená. Je to takový sarajevský syndrom."

Vedení ODS prohlásilo, že za neúspěch ve volbách, nese plnou odpovědnost a je tedy připraveno vyvodit z toho důsledky. Svých funkcí ve vedení ODS se chtějí předseda a místopředsedové vzdát na podzimním sjezdu strany. Jestli obhájí ve stranických volbách své pozice, hodlají stranu ve volebním období profilovat jako pravicovou opozici.