Odškodnění pro kampeličkáře

Až čtyři sta tisíc korun mohou nyní získat klienti zkrachovalých družstevních záložen jako odškodné. Senát ve čtvrtek schválil zákon, který dosavadní odškodnění kampeličkářů zvyšuje dokonce čtyřikrát. Více informací má Milena Štráfeldová.

Až dosud mohli členové zkrachovalých družstevních záložen získat odškodné ve výši 80 procent svých vkladů, maximálně však do jednoho sta tisíc korun. Poslanecká novela zákona, kterou ve čtvrtek schválil Senát, vyrovnává podle svého předkladatele sociálně demokratického poslance Miroslava Vlčka odškodnění kampeličkářů s klienty bank. Ti mají nárok na devadesátiprocentní odškodnění, strop u bankovních vkladů je však až 750 tisíc korun.

S návrhem, který zvyšuje odškodnění kampeličkářů na čtyřnásobek, nesouhlasili senátoři ODS a ODA. Považují rozhodnutí Senátu za populistické a nezodpovědné. Stejně argumentují i ekonomové. Podle analytika Společnosti PPF Pavla Kohouta jde o nebezpečné rozhodnutí, které zaplatí daňoví poplatníci.

"Je to signál ze strany parlamentu a Senátu, že je možné podstupovat riziko, že je možné svěřit peníze podvodníkům a že stát potom v případě potřeby za tyto méně zodpovědné vkladatele nebo investory tato peníze uhradí."

Podle prezidenta Liberálního institutu Jiřího Švarce tak 90 tisíc družstevníků dostane 5 miliard 100 tisíc korun.

"Když to spočítáme, tak na každého poškozeného člena kampeličky připadne v průměru částka 56 044 korun. Tento dárek, který dostane za své špatné rozhodnutí, ovšem musí zaplatit daňoví poplatníci. A každého obyvatele České republiky to bude stát 510 korun."

Odškodnění bude vyplácet Zajišťovací fond družstevních záložen, kterému má stát pomoci návratnou půjčkou. Peníze by měl získat vydáním dluhopisů za 1,2 miliardy korun. Na vyšší odškodnění má podle zákona nárok i 75.000 vkladatelů, kteří již byli ze Zajišťovacího fondu vyplaceni. Dosud na odškodném získali přes čtyři miliardy korun. Fond nyní eviduje 28 zkrachovaných kampeliček s téměř 90 tisíci klienty. U 21 družstevních záložen již výplaty začaly.