Odstupující vláda rozhodovala

Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

I když staronový premiér Mirek Topolánek už zahájil se svým vyjednávacím týmem konzultace o vytvoření nové vlády, ta dosluhující intenzivně pokračuje ve své práci. Ve středu přijala několik důležitých rozhodnutí.

Zdeněk Hrubý,  foto: ČTK
Na návrh ministerstva zahraničí jmenoval kabinet vládním tajemníkem pro koordinaci českého předsednictví Evropské unie Zdeňka Hrubého. Česká republika bude Evropské unii předsedat v prvních šesti měsících roku 2009. S ohledem na to se proto kabinet podle předsedy Mirka Topolánka rozhodl vybrat kandidáta, který bude přijatelný napříč politickým spektrem:

"Hledali jsme člověka, který bude konsensuální, který bude přijat i ostatními politickými partnery na politické scéně, a Zdeněk Hrubý tuto charakteristiku naplňuje. Proto po několika týdnech jednání i sociální demokracie s takto nevrženým kandidátem souhlasí. Byl vybrán jako osoba, která má zkušenost s podobným typem projektového řízení, jako je české předsednictví. Organizoval mimochodem jednání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, organizovat také vyjednávání s Evropskou unií o případné nepovolené podpoře naším bankám. Má zkušenosti z celé řady podobných projektů."

Zdeněk Hrubý, bývalý náměstek ministra financí, od roku 2002 až do loňského dubna na ministerstvu zodpovídal za privatizaci a evropskou integraci, byl i národním koordinátorem pomoci Evropské unie. Nyní byl šéfem dozorčí rady energetické společnosti ČEZ. Do funkce koordinátora oficiálně nastoupí k 1. lednu příštího roku. Premiér Topolánek přiznal, že pokud bude premiérem i na začátku příštího roku, Zdeněk Hrubý se stane členem jeho vlády.

Ministrům Topolánkovy vlády se nelíbí současné smluvní podmínky, za kterých firma Kapsch buduje mýtný systém v Česku. Nedávno totiž vyšlo najevo, že se stát zavázal finančně podílet na provozu systému, což by výrazně snížilo výnosy státu. Jde především o provizorní napájení mýtných bran elektřinou z naftových agregátů. Je totiž jasné, že elektrické přípojky nebudou postaveny včas, takže některé mýtné brány budou napájeny právě agregáty. Vláda proto pověřila ministra dopravy Aleše Řebíčka, aby s Kapschem dojednal dodatek ke smlouvě. Ten by měl vylepšit podle premiéra Mirka Topolánka nevýhodné postavení státu ve vztahu k firmě Kapsch:

"Já bych chtěl zdůraznit, že ten postup, který jsme zvolili, to znamená dodatek ke smlouvě, je nejméně nevýhodnou možností z těch dvou nebo tří, které v tuto chvíli stát má."

Vláda kvůli důchodům zvýšila schodek rozpočtu o devět miliard korun. Pokud by tak neučinila, neměla by v druhé polovině prosince na výplatu důchodů.