Olympijská kronika - boby

Jiří Džmura a Pavel Polomský, foto: ČTK
0:00
/
0:00

V olympijské kronice dnes budeme pokračovat bobovým sportem. Ten neměl v našich krajích nikdy na růžích ustláno. Zatímco světová elita soutěží na ZOH od samého počátku, naši reprezentanti se objevili poprvé v ledovém korytu až před 14-ti lety.

Jiří Džmura a Pavel Polomský,  foto: ČTK
Jejich vstup na olympijskou scénu ve Albertville nebyl zrovna impozantní, ale o dva roky později v Lillehammeru už zaskočili nejednoho favorita. V absolutně nesrovnatelných podmínkách se světovou elitou dokázali na dvojbobu Jiří Džmura s Pavlem Polomským dojet na bodovaném sedmém místě. Džmura však proslul i několika spory s Českým svazem. Poprvé byl vyloučen z reprezentace za své výroky v tisku v roce 1997, ale později se omluvil a spor skončil smírem. O rok později však Džmura nevrátil zapůjčenou sadu bobových nožů a rozepře se rozhořela znovu. Problém řešil soud a po dalším vyloučení z českého týmu začal zvažovat reprezentaci jiné země, dokonce i Panenských ostrovů. Nakonec se rozhodl jezdit za Slovensko, ale před dvěma týdny se díky neuspokojivé výkonnosti rozhodl ukončit kariéru. Současnost tohoto sportu u nás už není tak blyštivá. Půltucet borců, který odcestuje do Turína nemá valné výsledkové ambice, což potvrzuje i předseda ČOV Milan Jirásek.

"My jsme rádi, že máme takové bobisty, kteří mohou na olympiádě reprezentovat. Nepředpokládám, že by se však tzv. mohli dostat na bednu. Nám jde o to, aby reprezentovali důstojně a dali o sobě znát."

První český dvojbob i čtyřbob bude v Turínu pilotovat Ivo Danilevič a jeho snahou bude vylepšit 15. resp. 16. místo z posledních her v Salt Lake City.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio