Osmý z kola ven

Josef Dobeš
0:00
/
0:00

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš z Věci veřejných se rozhodl rezignovat na svou funkci. Oznámil to ve středu večer po jednání vlády. Josef Dobeš byl ve funkci od července 2010. Rezort školství tak bude mít během čtyř let už čtvrtého šéfa, v této vládě je to osmý vyměněný ministr.

Josef Dobeš
Svůj záměr odejít z ministerské funkce Josef Dobeš veřejně oznámil na čtvrteční tiskové konferenci:

"Zítra dopoledne vezu panu premiérovi rezignaci, o tom jsem již informoval jak pana premiéra, tak pana prezidenta, s tím, že rezignace je k datu 31. 3., to znamená do konce března, abych příští týden mohl vše řádně předat panu prvnímu náměstkovi Němcovi a neutekl z tohoto resortu ze dne na den. Je zde spousta aktivit, které přímo řídím a rád bych, abych ty věci řádně předal."

Josef Dobeš rezignoval proto, že nesouhlasí s tak razantními úsporami ve svém resortu. Ministerstvo školství mělo letos v rozpočtu ušetřit původně 4,5 miliardy korun, nyní byla tato částka snížena na 2,5 miliardy. I takové škrty jsou ale pro Josefa Dobeše nepřijatelné:

"Koncem února moji úředníci rozepsali do krajů peníze přidání učitelů ve výši čtyř miliard a kdybych musel realizovat ten škrt, tak musím minimálně dvě miliardy těm učitelům zase vzít. A to pro mne bylo nepřijatelné."

Foto: Jana Šustová,  Radio Prague International
Už proto, že by to podle Josefa Dobeše znamenalo okamžité snížení platů učitelů. "Programové prohlášení vlády říká, že v roce 2011 přidáme učitelům dvě miliardy korun, v roce 2012 další čtyři miliardy, a pak na tři roky zafixujeme tento stav. Každý, kdo hlasoval pro škrty v resortu školství ve výši 2,5 miliardy, hlasoval proti programovému prohlášení vlády," uvedl Josef Dobeš. Podle něj je Česko ve výdajích na školství na 23. místě v Evropě, co se týče poměru hrubého domácího produktu na obyvatele.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska vázání dvou miliard korun by neměl být pro ministra až tak neřešitelný problém:

"Jedná se o dvě procenta provozních výdajů celé kapitoly. Jinými slovy jako vy, kdybyste ve svém rodinném rozpočtu si měl schovat do šuplete dvě procenta předpokládaných výdajů, které jste se chystal utratit za ten rok. Je ryze na vás, jakou prioritu uznáte za tu nejpravděpodobnější, kterou nezaplatíte, a ty peníze si dáte do šuplete. Ale s těmi dvěma procenty byste si jistě poradil ve svém rodinném rozpočtu. Každý ministr by to měl zvládnout."

Petr Nečas
Premiér Petr Nečas je přesvědčen, že rezignace Josefa Dobeše byla jediným východiskem ze situace:

"Já považuji toto jeho rozhodnutí za politicky a lidsky korektní a poctivé. Všichni ministři mé vlády ví, že vyžaduji, aby vláda za klíčovými rozpočtovými rozhodnutími stála jako jeden muž. Jediný způsob protestu proti výši své rozpočtové kapitoly, který jsem kdy připouštěl, je právě rezignace. Pan ministr Dobeš k tomu přistoupil lidsky a politicky velmi poctivě a musím říct korektně."

Nástupce Josefa Dobeše vyberou Věci veřejné podle místopředsedkyně strany a vlády Karolíny Peake zřejmě až příští týden:

"Máme možné kandidáty na pozici ministra školství. Už bylo zmíněno jméno Dagmar Navrátilové, naši místopředsedkyně, která je také pedagožkou, ale stejně tak poslanec Milan Šťovíček. Určitě budeme jednat i do konce tohoto týdne v rámci strany, nicméně výkonná rada, tedy orgán, který o těchto věcech může rozhodovat, zasedá až příští týden v úterý."

Dagmar Navrátilová
Po ministrově rezignaci volali odborníci i politici už mnohokrát, například kvůli angažování kontroverzního úředníka Ladislava Bátory. Byl také terčem kritiky za připravovanou reformu vysokých škol a za prodloužení akreditace plzeňské právnické fakultě. Za Josefa Dobeše se několikrát postavil prezident Klaus.

Josef Dobeš také slíbil, že do konce března zlepší čerpání z evropských fondů, v opačném případě rezignuje. Na čtvrteční tiskové konferenci oznámil, že jeho posledním úkolem je schůzka s evropskými komisaři Johannesem Hahnem a Lászlem Andorem kvůli dotacím z Evropské unie, od níž očekává satisfakci a zúročení své práce v této oblasti.