Otázky minulosti i budoucí spolupráce bude řešit česko-ukrajinské fórum

Tomáš Petříček na Ukrajině, foto: Kateřina Ayzpurvit

Šéfové české a ukrajinské diplomacie se dohodli na zřízení česko-ukrajinského fóra, které by mělo pomoci vyrovnat se s citlivými otázkami minulosti a zaměřit se na budoucí spolupráci. Ukrajina je pro Česko důležitý obchodní partner. V Česku také nachází uplatnění řada pracovníků z Ukrajiny.

Tomáš Petříček a Pavlo Klimkin,  foto: ČTK/Milan Syruček
"Pro mě je to první cesta ministra zahraničí po pěti letech. Cílem je především podpořit Ukrajinu v nastolených reformách především v oblasti budování právního státu, upevňování demokracie a také v sociálně-ekonomické oblasti,"

řekl krátce po příletu na Ukrajinu ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Před novináři se zmínil "o ruské agresi" a jeho ukrajinský protějšek Pavlo Klimkin ocenil "naprosto jasný" oficiální český postoj spočívající v podpoře sankcí Evropské unie proti Rusku a v odsuzování ruské anexe Krymu. Bez řešení ekonomických a sociální problémů nelze postoupit v urovnání konfliktu, uvedl Petříček.

Dodal, že Česko je připravené pokračovat v humanitární pomoci, na kterou od roku 2014 vynaložilo osm milionů eur. Česká republika pravidelně financuje také letní tábory v Karpatech pro děti zasažené válkou a zapojila se do opravy některých škol. Loni ČR podpořila také projekt v oblasti odminování. A díky programu MEDEVAC probíhá pomoc přifrontovým nemocnicím.

Ukrajina je 20. nejvýznamnějším partnerem Česka

Tomáš Petříček na Ukrajině,  foto: Kateřina Ayzpurvit
Česká rozvojová agentura realizovala na Ukrajině od roku 2014 projekty v celkovém objemu 43 milionů Kč. Během jednání ministr Petříček uvedl, že v České republice žije víc než 100 tisíc občanů Ukrajiny a 3 tisíce studují na českých vysokých školách. Vláda zavedla několik speciálních programů, které mají ulehčit získání pracovního víza v ČR.

"Ukrajina je 20. nejvýznamnější partner ČR. Je tam spousta příležitostí pro české podnikatele. Zároveň chceme hovořit i o některých otázkách minulosti, protože je to stále živé téma, a myslím, že bychom měli najít cestu, jak se s tím vypořádat."

Petříček už dříve uvedl, že chce mluvit o ukrajinském zákoně, který rozšiřuje řady válečných veteránů, jimž přísluší sociální výhody, o takzvané banderovce. Jde o někdejší příslušníky Ukrajinské povstalecké armády (UPA), ozbrojené složky Organizace ukrajinských nacionalistů Stepana Bandery. Banderovci za druhé světové války na některých místech Ukrajiny spolupracovali s Němci, jinde s nimi bojovali. Někteří členové se podíleli na vyvražďování Židů, Poláků a volyňských Čechů.

Cesta do Mariupolu je podle Petříčka jasnou podporou

Tomáš Petříček na Ukrajině,  foto: Kateřina Ayzpurvit
Na závěr návštěvy Tomáš Petříček navštívil východ Ukrajiny, včetně přístavu Mariupol, který leží jen několik kilometrů východně od frontové linie mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Zasáhlo ho omezení lodního provozu ze strany Ruska v klíčovém Kerčském průlivu. Loni se tu stal incident, při kterém Rusové střelbou zranili ukrajinské námořníky, zajali je a zmocnili se tří lodí ukrajinského vojenského námořnictva.

"My jsme společně s našimi evropskými partnery opakovaně vyzývali k propuštění těchto držených námořníků. Já se společně se svým dánským protějškem budu účastnit té cesty do Mariupolu a myslím, že to bude součástí našeho společného prohlášení,"řekl před cestou do Mariupolu Tomáš Petříček.

Jak napsal český ministr na twitteru, cesta dokládá jasnou podporu České republiky ukrajinskému lidu v jeho boji za nezávislost, suverenitu a uzemní celistvost. "Každý den dochází k porušování příměří a ostřelování pozic. Ozbrojenci s podporu Ruska nadále blokují přístup na své území pozorovatelům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě," dodal na twitteru ministr Petříček.