Ozývají se hlasy proti reformnímu postupu vlády

Foto: ČTK

O víkendu se sešla první demonstrace proti plánované důchodové reformě vlády. Organizující iniciativa ProAlt hovořila o tisícovce účastníků. Ještě před tím přípravu reformy kritizoval prezident republiky Václav Klaus a kriticky se začínají stavět také někteří poslanci z koaliční strany Věci veřejné.

Foto: ČTK
Je sobota 5. března a v Praze na Náměstí Republiky se schází několik stovek demonstrantů. Protestují proti chystaným vládním reformám. Řečníci kritizují koaliční kabinet Petra Nečase a označují ho za nespravedlivý a asociální. Ondřej Lánský z iniciativy ProAlt je přesvědčen, že je nutné se bránit. Nelíbí se mu například plánované zvýšení DPH:

"To považujeme za přesný a ukázkový příklad toho, jak vláda hodlá řešit problémy v této zemi. Tím že zdraží nejzákladnější potraviny, nejzákladnější věci nutné pro život člověka a tím přenese tíhu veřejného dluhu na ty nejobyčejnější a nejvíce zasažitelné skupiny společnosti."

Občanská iniciativa ProAlt vznikla loni v létě v reakci na výsledek květnových voleb. Podle jejích představitelů je nejprve nutné prodiskutovat v nejširší veřejnosti všechny dostupné alternativy řešení.

Bohuslav Sobotka a Vladimír Špidla, foto: ČTK
"My se domníváme, že není nutné tu změnu provádět nějakým rychlým, nárazovitým způsobem, jak to vláda dělá. Například když ve Švédsku přijímali reformu penzí, tak před tím byla opravdu čtyřletá intenzivní diskuse nejen mezi odborníky, jako jsou ekonomové a podobně, ale i v nejširší veřejnosti. I občané měli možnost se k tomu vyjádřit,"

uvedl Lánský. Sobotní akci podpořili sociální demokraté, přišli například bývalý eurokomisař a expremiér Vladimír Špidla nebo nynější úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, vystoupili také odboroví předáci. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil obvinil vládu, že lže jako komunisté před měnovou reformou. Žádný státní bankrot podle něho nehrozí:

Jaroslav Zavadil, foto: ČTK
"Já se domnívám, že to co vláda připravuje, je na základě ne úplně přesných čísel, že nemluví pravdu, že řadu věcí zamlžuje, že to co se připravuje v té důchodové reformě, to znamená ten transfer obrovských peněz z toho, co zaplatí lidi prostřednictvím DPH do kapitálových fondů, je neseriozní, je nefér..."

Už v pátek kritizoval vládní plán důchodové reformy prezident republiky Václav Klaus a pustil se tak do první vážnější polemiky s reformními záměry pravicového kabinetu Petra Nečase. Reformu penzí prý připravila vláda příliš rychle a bez široké seriózní debaty. Podle vedoucího prezidentovy kanceláře Jiřího Weigela Klausovi vadí, že se dlouze rozebírá zdražení služeb a potravin v souvislosti s reformou, a uniká její hlavní poselství:

"Já myslím, že si stále lidé neuvědomují z toho, co je jim předkládáno, že skutečně končí doba, kdy stát bude schopen každému zajistit důchod na úrovni blízké jeho pracovním příjmům. A že každý se bude muset o zajíštění na stáří ve velké míře muset postarat sám. Stát by měl podle prezidenta zajistit to základní zajištění."

Na Klausovo prohlášení reagoval také poslanec a rozpočtový expert strany Věci veřejné Michal Babák. ve vysílání České televize uvedl, že Věci veřejné nepodpoří důchodovou reformu, jestliže koaliční partneři veřejnosti dostatečně nevysvětlí, proč je kvůli ní nutné zvyšovat daň z přidané hodnoty.

Miroslav Kalousek
"Pokud se to veřejnosti nevysvětlí, v tom případě je důchodová reforma mrtvá. V tom případě ji nemůžeme podpořit. Samozřejmě je to prodiskutované. Je to samozřejmě i vlivem tlakem událostí, vlivem pana prezidenta, vlivem toho, že jsme si uvědomili, že veřejnost tuto polemiku nezná."

V reakci na Klause premiér Nečas prohlásil, že důchodovou reformu není důvod odkládat. Podle ministra financí Miroslava Kalouska už není na širší debatu čas.

"Ta diskuse běží už velmi dlouho, běží déle jak deset let a vláda je limitované délkou svého funkčního mandátu. My už prostě nemůžeme otálet, my ten první systémový krok musíme udělat, protože už prostě není čas."

Také ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek unáhlenost reformy odmítá. Podle něj se o ní diskutovalo 15 let nejen v médiích a mezi politiky, ale také například s odbory a zaměstnavateli.

Proti navrhované reformě budou protestovat také zdravotně postižení. V pondělí jejich Národní rada osob se zdravotním postižením svolala protest na 22. března před ministerstvo práce a sociálních věcí. Reforma totiž počítá například s tím, že se bude jinak posuzovat stav postiženého a někteří by tak mohli přijít o příspěvek na péči. Rušit by se měly také další výhody, jejichž cílem je zmírnit dopady zdravotního handicapu.