Panorama II: Bude se kvůli českým vědcům přepisovat geologická historie Měsíce?

Českým vědcům se shodou několika šťastných okolností podařilo unikátním způsobem popsat celý životopis meteoritu, který putoval kosmickým prostorem 160 milionů let.

Nejprve našel v roce 2000 zbytky meteoritu v severní Libyi český sběratel. Ten také vzorek dovezl do Prahy ke zjištění, zda kámen má pozemský nebo kosmický původ. Odborníci z České geologické služby provedli řadu analýz a pak mohli radostně konstatovat, že jde o meteorit, a to přímo unikátní, totiž lunární. V muzeích, vědeckých laboratořích a soukromých sbírkách je asi 30 tisíc meteoritů, ale jenom 43 z nich má lunární původ. Následně se vědcům podařilo docela přesně zmapovat místo, odkud meteorit pochází a také dobu, po kterou pobýval v kosmickém prostoru. A to je další unikát. Navíc zásluhou našich odborníků bude asi nutné přepsat geologickou historii Měsíce.

"Daleko od pravdy to samozřejmě není. Nyní je nutné tyto údaje podložit ještě dalšími metodami. Na tom už se pracuje. A tyto výsledky je nutné publikovat."

Říká Jakub Haloda, vedoucí laboratoře rentgenové mikroanalýzy České geologické služby. Podrobněji se k výzkumu zřejmě nejmladší známé lunární horniny, měsíčního meteoritu, který dostal jméno Northeast Africa 003-A, vrátíme v Kaleidoskopu, který se bude vysílat 28. dubna.