Parlamentní boj o radar začal

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Poslanecká sněmovna začala ve středu projednávat dvě smlouvy o zřízení radarové základny v Brdech a o podmínkách pobytu amerických vojáků na českém území. Opozici se totiž nepodařilo dokumenty z programu vyřadit. K rozhodnutí o tom, jak s nimi dál naloží, se už ale nedostala.

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Projednání obou textů prosadil na program schůze premiér Mirek Topolánek. Současně poslance vyzval, aby se o textech jednalo ve výborech déle než obvykle. Dá se tak podle něj vyjít vstříc všem, kteří chtějí počkat až na novou americkou administrativu po prezidentských volbách v USA:

"Já se osobně nedomnívám, že by postoj kteréhokoliv kandidáta, v případě, že vyhraje prezidentské volby, byl výrazně odlišný od postoje současné administrativy. Nicméně respektuji to, že diskuse, kterou tady vedeme, se musí odrážet i v diskusi na americké straně, a proto si mimo jiné myslím, že je vhodné, abychom případné závěrečné hlasování o ratifikaci těchto smluv datovali do doby po inauguraci amerického prezidenta."

Zleva: Tomáš Julínek, Olga Zubová a Věra Jakubková, foto: ČTK
Opozice ale s tímto postupem nesouhlasí, což potvrdil sociální demokrat Milan Urban:

"Neproběhlo referendum, není radar začleněn do systému NATO, a k tomu ještě je tady snaha vlády nějak rychle protlačit tu smlouvu v Senátu. Bohužel se nám to nepodařilo zastavit, ale já doufám, že ta lhůta šedesátí dnů přispěje k tomu, aby někteří v Poslanecké sněmovně zmoudřeli a abychom také znali názor nové americké administrativy."

Také komunisté volají po referendu v otázce umístění amerického radaru v Brdech.

Hlasování o vyřazení smluv z programu sněmovní schůze se zdržel lidovecký poslanec Ludvík Hovorka a k opozici se připojily dvě zelené poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová. Věra Jakubková se při hlasování o dalším projednávání smluv ve výborech chystá hlasovat proti. Podle ní se tam na nich už nedá nic měnit a je to prý další krok k jejich ratifikaci. K zamítnutí smluv má ještě další důvod:

Foto: ČTK
"Já se domnívám, že podstatou těch smluv není ani tak radar, ale že ten pravý důvod se neakcentuje, nehovoří se o něm, že je to posílení vlivu USA ve střední Evropě. Já to beru jako hrozně nefér nejenom směrem k voličům, ale i poslancům, že tento důvod není komunikován, není diskutován. A samozřejmě i další důvody, na tom se vůbec nic nemění - to je potřebnost, škodlivost toho radaru a další, které byly zmiňovány."

Senátoři, oproti dřívějším předpokladům, chtějí o smlouvách o radaru hlasovat až v novém složení. Sdělil to šéf horní komory Přemysl Sobotka:

"Vzhledem k tomu, že se obměnila třetina senátorů a přesto, že senátní klub ODS je nejsilnější, zůstává v počtu 35 senátorů, tak my jsme si uchovali svoji slušnost a chceme potvrdit, že o radaru, jako závažném momentu, přesto, že to výrazně podporujeme, budeme hlasovat až v prosinci."

Ratifikace smluv o zřízení radarové základny v Brdech a o podmínkách pobytu amerických vojáků na českém území by se tak odehrála nejspíš až začátkem příštího roku.