Paroubek podpoří Topolánkovu vládu, pokud nastane "historický kompromis"

Jiří Paroubek, foto: ČTK

Mirek Topolánek nadále vede jednání o sestavení vlády občanských demokratů, lidovců a zelených. Nadále ale není jasná její podpora ve sněmovně, kde se tyto tři strany mohou opřít o 100 poslanců, zatímco zbylých 100 zákonodárců pochází z řad sociálních demokratů a komunistů. Přinesl něco nového víkend?

Mirek Topolánek, foto: ČTK
K žádnému zásadnímu obratu přes víkend nedošlo, některá slova ale přece jen zněla v jiném tónu. Dosluhující premiér a šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek totiž nevyloučil, že by jeho strana mohla podpořit kabinet, který s lidovci a zelenými připravuje šéf ODS Mirek Topolánek. Paroubek v televizi Nova řekl, že jde jen o to, kam až chce předseda ODS ustoupit. Pro případnou podporu středopravicové vlády by podle Paroubka musel nastat "historický kompromis".

"My jsme přece nikdy neřekli absolutní ne," hájil svá slova Jiří Paroubek, i když je třeba dodat, že dosud také neříkal žádné ano.

"Záleží skutečně na těch ústupcích a myslím, že takováto cesta by se mohla otevřít. Země potřebuje vládu, my si to uvědomujeme, ale - upřímně řečeno - byl bych velmi překvapen, kdyby Občanská demokratická strana šla tak daleko v těch programových ústupcích. A když to nebude tato vláda, no tak by to měla být jiná vláda", řekl, Paroubek přičemž tuto "jinou" vládu by chtěl sestavovat sám.

K ODS chce premiér podle svých slov přistupovat velmi konstruktivně, zároveň ale zopakoval, že pro ČSSD je nepřijatelná rovná daň a privatizace veřejných služeb.

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Sociální demokraté podle něj nepřipustí privatizaci zdravotnických zařízení ani takovou změnu DPH, která by vedla ke zdražení léků a potravin.

"Vyloučeno není nic, ale musí si pánové projít tyhle programové věci a snažit se teda dojít k nějakému východisku, protože jedna věc je, že si myslí, že vyhráli volby, ale já znova opakuji, ty hlasovací poměry v sněmovně jsou 100:100, takže to k žádnému triumfalizmu neopravňuje. Stejně tak jako to neopravňuje k představě, že by ta vládní kvazi-koalice měla mít třeba ve výborech o jednoho člena vždycky více."

V neposlední řadě sociální demokraté podle Jiřího Paroubka nehodlají "vpustit soukromý kapitál do důchodového zabezpečení" a rozhodně budou trvat na platnosti nového zákoníku práce.