Paroubek podpoří Topolánkovu vládu, pokud nastane "historický kompromis"
Mirek Topolánek nadále vede jednání o sestavení vlády občanských demokratů, lidovců a zelených. Nadále ale není jasná její podpora ve sněmovně, kde se tyto tři strany mohou opřít o 100 poslanců, zatímco zbylých 100 zákonodárců pochází z řad sociálních demokratů a komunistů. Přinesl něco nového víkend?
"My jsme přece nikdy neřekli absolutní ne," hájil svá slova Jiří Paroubek, i když je třeba dodat, že dosud také neříkal žádné ano.
"Záleží skutečně na těch ústupcích a myslím, že takováto cesta by se mohla otevřít. Země potřebuje vládu, my si to uvědomujeme, ale - upřímně řečeno - byl bych velmi překvapen, kdyby Občanská demokratická strana šla tak daleko v těch programových ústupcích. A když to nebude tato vláda, no tak by to měla být jiná vláda", řekl, Paroubek přičemž tuto "jinou" vládu by chtěl sestavovat sám.
K ODS chce premiér podle svých slov přistupovat velmi konstruktivně, zároveň ale zopakoval, že pro ČSSD je nepřijatelná rovná daň a privatizace veřejných služeb.
Sociální demokraté podle něj nepřipustí privatizaci zdravotnických zařízení ani takovou změnu DPH, která by vedla ke zdražení léků a potravin."Vyloučeno není nic, ale musí si pánové projít tyhle programové věci a snažit se teda dojít k nějakému východisku, protože jedna věc je, že si myslí, že vyhráli volby, ale já znova opakuji, ty hlasovací poměry v sněmovně jsou 100:100, takže to k žádnému triumfalizmu neopravňuje. Stejně tak jako to neopravňuje k představě, že by ta vládní kvazi-koalice měla mít třeba ve výborech o jednoho člena vždycky více."
V neposlední řadě sociální demokraté podle Jiřího Paroubka nehodlají "vpustit soukromý kapitál do důchodového zabezpečení" a rozhodně budou trvat na platnosti nového zákoníku práce.