Patří bytovky na českou vesnici?

Ilustrační foto
0:00
/
0:00

Česká vesnice - to jsou domky s červenými střechami, dvorky a zahrady. V některých ale stojí tzv. bytovky - většinou dvou až tříposchoďové domy s několika byty. Objevuje se diskuse, jestli tenhle typ domů na českou vesnici vůbec patří.

Ilustrační foto
Diskuse je zatím otevřená. Bytovky mají totiž své výhody i nevýhody. Pro mladé lidi vyjdou levněji, než stavba domu. Neutíkají do měst a zůstávají na vesnici. Někde jsou bytovky vkusné, jinde připomínají malé nevzhledné krabice. V každé obci řeší situaci s bydlením různě. My se podíváme na Pardubicko a Vysočinu. V Pardubickém kraji je bytovek nejvíc na Svitavsku. Starosta obce Vendolí Vladimír Buchta sice souhlasí, že klasické bytovky na vesnici nepatří, ale ty jejich do koloritu vesnice zapadnou.

"Já si myslím, že typ, který jsme tam postavili, určitě, protože to není žádná vysoká zástavba. Je to jako přízemní rodinné domky. Jsou to byty malometrážní do 60 metrů čtverečních. Stát nám přispíval 550 tisíci na jeden byt."

V obci Koclířov, která leží také na Svitavsku, bydlení pro mladé rodiny zajišťují, ovšem ne formou výstavby bytovek, říká starosta Bohumil Kysilka.

"U nás v Koclířově tento problém řešíme tak, že se snažíme rekonstruovat staré domy, stávající stavení, kde má dům sedlovou střechu, je to různě členěno na různých patrech a podobně. To znamená, že klasické bytovky, jako jsou ve městě Svitavy, k nám na vesnici určitě nepatří."

Ilustrační foto
To v obci Svojanov na Vysočině žádné bytovky nechtějí a ani o jejich výstavbě neuvažují, potvrzuje starosta Josef Gracias.

"Nejsme zastánci stavby klasických bytovek, které do našeho městyse nepatří a ani se tam nehodí. Proto jsme rádi, že nám územní plán vytyčil stavební parcely, na kterých si mohou naši mladí lidé postavit svoje vlastní domečky, které odpovídají určité struktuře vesnického rázu. Pro lidi, kteří nemají okamžitě vyřešenou otázku bydlení, máme v naší obci vybudované čtyři podkrovní byty, které jsou nad stávajícími nemovitostmi, které vlastní obec. Jednak tím vlastně vyplňujeme obecní nemovitosti a jednak zajišťujeme mladým lidem přechodné bydlení."

A jak se na bytovky na vesnicích dívají lidé, kteří tam žijí? I oni jsou v názorech rozděleni. A pokud s bytovkami souhlasí, měly by do krajiny zapadnout.

"Podle mého názoru bytovky na vesnici proč ne, ale měly by architektonicky zapadat svým rázem malinko do té vesnice, neměly by to být asi nějaké moderní výstřednosti. - Já si myslím, že bytovky na vesnici jsou už věcí minulosti a kdo chce bydlet na vesnici, tak si tam raději koupí domek a třeba si ho přestaví nebo si tam postaví úplně nový. - Já si myslím, že mladí lidé si mohou vzít půjčky, takže si mohou na vesnici postavit i malý domeček a často je to lepší, než v bytovce, kde bydlí těsně vedle sebe. - Mladí lidé potřebují někde bydlet a bytovky jsou asi řešením. Když to dobře vypadá, tak proč ne."