Pavel Dostál rozdal prestižní ceny českým muzejníkům
18. května slaví každoročně muzejníci svůj svátek. V řadě muzeí proto pro své návštěvníky připravili bezplatné prohlídky i speciální programy. Ve více než 70 městech České republiky proběhne v příštích dvou týdnech Festival muzejních nocí. Během nočních hodin čekají na návštěvníky muzeí koncerty i divadelní představení, ukázky řemesel i ochutnávky dobových jídel nebo prohlídky jindy nepřístupných depozitářů. V předvečer Mezinárodního dne muzeí také ministr kultury Pavel Dostál udělil v pražském Národním muzeu prestižní ceny Gloria musaealis za nejlepší muzejní počiny a výstavy v r. 2004. Milena Štráfeldová se ho při té příležitosti zeptala, jak si vůbec stojí česká muzea:
Která z muzeí máte Vy rád? Kam byste rád jel, pokud byste měl čas?
"Já nebudu dělat inzerci některému muzeu, ale mohu říci, že nejradši mám malá muzea, městská muzea, protože daleko více vypovídají o stavu muzejnictví v České republice, než třeba Národní muzeum. V těch malinkých muzeích nelze nic ošidit, nic obelhat. Tam jsou navíc dost závislí na návštěvnících i finančně, pokud jsou to městská muzea, takže tam se chodím dívat nejraději."
A jací jsou čeští a moravští muzejníci?
"Nádherní, že plat, za který to dělají, to vůbec dělají."
Cenu za nejlepší muzejní počin za rok 2004 získalo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Jako nejlepší výstavu ocenila porota stálou expozici o přírodě východního Polabí ve Východočeském muzeu v Pardubicích a nejlepší muzejní publikací loňského roku se stala kniha "Lidice - příběh české vsi", kterou vydal Památník Lidice s Vojenským historickým ústavem. Mezi oceněnými bylo však i nově otevřené České muzeum hudby v Praze nebo Muzeum města Ústí nad Labem za projekt "Rok trpaslíka". V letošním roce chce vláda přispět na znovuotevření Národopisného muzea v Praze, chce také dobudovat Muzeum romské kultury v Brně, Arcidiecézní muzeum v Olomouci a dokončit opravy Památníku Lidice.