Pavel Nedvěd je ve zlatě. Na minci se dostal do jedenáctky snů

Pavel Nedvěd, foto: ČTK

Pavel Nedvěd má minci s vlastním portrétem. Bývalý kapitán české fotbalové reprezentace a nynější viceprezident Juventusu Turín ji do zlata osobně vyrazil v České mincovně v Jablonci nad Nisou. Povedlo se mu to hned na poprvé.

Pavel Nedvěd,  foto: ČTK
Minci vytvořil Martin Dašek. Kromě Nedvědova portétu, je na ní jeho podpis, a nápis, že patří mezi vicemistry Evropy z roku 1996. Právě stříbrná medaile z mistrovství v Anglii ho dostala mezi světovou špičku. Chtěla ho řada klubů. Působil však pouze ve třech. Byla to Sparta Praha, Lazio Řím a Juventus Turín. Teď je jeho viceprezidentem.

Československé fotbalové legendy jsou další sběratelskou sérií České mincovny, uvedl obchodní ředitel mincovny Aleš Brix:

"My si vybíráme z jednotlivých oborů nebo objektů lidské činnosti pozitivní a krásné příklady. Snažíme se pozvedávat národní identitu a hrdost. A fotbal jako jeden z nejpopulárnějších sportů planety mezi to patří. Fotbalisté této éry, a zejména Pavel jako druhý držitel Zlatého míče je tím nejpozitivnějším příkladem, který můžeme dát."

Jak dodal Aleš Brix, ze třech medailových generací vybírali ty nejlepší fotbalisty. Zlaté mince už jsou vyprodané, zbývá jen pár desítek stříbrných.

"Pavel je dneska desátý v pořadí. Čeká nás poslední ke kompletaci jedenáctky. Je to, jak říkal Pavel, ten největší, Honza Koller."

Přál jsem si být jako oni, řekl Nedvěd o jedenáctce snů

Foto: Ondřej Tomšů
Pavel Nedvěd si společnosti fotbalistů na mincích považuje.

"O všech jsem četl knížky, když jsem byl kluk. Přál jsem si být jako oni. Proto jsem dělal fotbal a dneska můžu být po boku Tondy Panenky. Je čest pomáhat mu v projektu, o který se snaží, a to pomoct klukům, co hráli před námi a neměli takové štěstí vydělat si ve fotbale tolik peněz. Myslím, že ta myšlenka je skvělá."

Antonín Panenka je předseda Nadace fotbalových internacionálů. Jejím smyslem je pomáhat hráčům, kteří reprezentovali Československo.

"Většina hráčů jsou už starší ročníky. Neměli možnost vytvořit si fotbalem takové podmínky, aby mohli prožít důstojné stáří. Nadace už existuje 16. rokem. A za tu dobu jsme hráčům rozdali přes 18 miliónů korun. Z prodeje mincí naše nadace dostala 750 tisíc. Snažíme se těm klukům pomáhat, protože skutečně na tom dobře nejsou."

Budoucnost fotbalu? Talenty máme, ale jména neřeknu

A jak vidí Pavel Nedvěd budoucnost českého fotbalu? Vidí nějaké výrazné talenty?

"Nám vyrůstá dobrá generace hráčů. Mají na to, stát se evropskými a světovými hvězdami. Jenom to chce trošku času. Žádné jména ze mě ale nedostanete. Ti hráči by tím pádem byli dražší, a to se nedělá. Myslím, že se sem skauti z předních evropských klubů budou vracet, a budou sledovat hráče. Já to vidím pozitivně."