Peníze pro Brdsko

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Brdsko, kde se uvažuje o postavení amerického protiraketového radaru, dostane od české vlády peníze na rozvoj regionu, a to bez ohledu na to, jak to s radarem nakonec dopadne. Premiér Mirek Topolánek to chce ve středu při výjezdním zasedání vlády ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku slíbit starostům obcí, kterých se má případná výstavba radaru dotknout.

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Oblast Brdska byla podle předsedy vlády Mirka Topolánka zanedbávána dlouhá desetiletí:

"Týká se to všech resortů, to znamená dopravy, životního prostředí a dalších. A týká se to samozřejmě i státního rozpočtu. kde jsme ochotni alokovat určité množství peněz právě na rozvoj Brdska."

S návrhem na finanční podporu rozvoje infrastruktury prý "váhal, aby nevznikl dojem, že si lidi kupuje". Návrhem tak nyní reaguje na požadavky podpory, které vzešly od některých starostů. Investice do infrastruktury regionu vítá starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek. Podpora by podle něj měla být komplexní, pro celou oblast:

"Vlastně celý ten kraj kolem vojenského prostoru je jakýmsi vnitřním pohraničím, protože tam končily cesty a byl vždycky odříznut, nenavazoval komunikačně. Mnoho problémů se tam nahromadilo a řada starostů na to upozorňovala."

Starosta Čížek je přesvědčen, že investice do infrastruktury jsou v této oblasti nezbytné:

"Pokud chcete umístit nějaké takové hi-tech zařízení do oblasti, kde prostě nemají kam odtékat splašky, kde nejsou vodovody, kanalizace, kde není vlastně vůbec nic, kdo to je na úrovni rozvojové země, tak je nutné tam něco zainvestovat."

Obce ležící v sousedství vojenského újezdu Brdy nesouhlasí s plánem postavit za jejich humny americký protiraketový radar. Premiér Topolánek s sebou na výjezdní jednání vlády poveze také nedávno publikovanou studii o vlivu zařízení na zdraví lidí. Řekl, že se připravuje i studie vlivu radaru na životní prostředí.

Na setkání s vládou hodlá starosta Čížek opět přednést požadavek, aby se radar posunul do vnitrozemí vojenského prostoru. "Vítáme zdravotní studii, nicméně budeme chtít ještě její nezávislou oponenturu, požadujeme také studii posouzení vlivu na životní prostředí,"řekl Pavel Čížek. Po vládě bude také chtít bez ohledu na to, zda tam radar bude stát či nikoliv, aby se ještě víc otevřel vojenský prostor veřejnosti. "Jde o lokalitu Padrťské rybníky, která je atraktivní pro turisty i cyklisty," upřesnil starosta Spáleného Poříčí.

Američané chtějí postavit radar v Česku a silo s desítkou střel v Polsku. Většina Čechů ale záměru není nakloněna. Hlavní vládní strana ODS soudí, že referendum v této věci by bylo nezodpovědné, a chce případnou dohodu s USA ratifikovat v parlamentu. Politická jednání začnou podle vládního koordinátora Tomáše Klvani v září a počátkem roku 2008 parlament rozhodne, zda se Česko stane účastníkem systému protiraketové obrany.