Petránek: Putinovo vítězství zahraniční politiku Ruska nezmění

Foto: ČTK

V nedělních volbách do Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, zvítězila strana Jednotné Rusko v čele se současným prezidentem Vladimirem Putinem. Získala přes 64 procent hlasů. Jakkoli byl nebo nebyl průběh voleb demokratický, jednoznačné vítězství dává Putinovi mandát k pokračování v současné politice. Protože se v posledních měsících Rusko často vyslovuje k záměrům Spojených států umístit ve Střední Evropě své radarové a raketové základny, vzniká otázka, zda se máme připravit na změny v chování Ruska ke střední Evropě.

Foto: ČTK
V nedělních volbách do Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, zvítězila strana Jednotné Rusko v čele se současným prezidentem Vladimirem Putinem. Získala přes 64 procent hlasů. Jakkoli byl nebo nebyl průběh voleb demokratický, jednoznačné vítězství dává Putinovi mandát v pokračování a snad i přiostření současné politiky. Protože se v posledních měsících Rusko často vyslovuje k záměrům Spojených států umístit ve Střední Evropě své radarové a raketové základny, vzniká otázka, zda se máme připravit na změny v chování Ruska k bývalým sovětským satelitům, tedy i k České republice. Slovo má komentátor Jan Petránek, který dlouhodobě dění v Rusku sleduje.

Vladimir Putin,  foto: ČTK
"Řekl bych, že se nezmění naprosto nic, ruská zahraniční politika je trvale nastavena. Je to politika, která se dívá na svět jako na něco, co Rusko dneska ohrožuje. Putin nezapomene nikdy připomenout, že k hranicím Ruska se přiblížily nejenom struktury Severoatlantického paktu, ale zesílila i výzbroj. Po ruských volbách je dnes třeba vidět dvě věci, obě se týkají Ruska. Rusku je vytýkána nedemokratičnost, což je jeho vnitřní problém, a v zahrniční politice nepředvídatelnost. Já myslím, že obojí je dost zpolitizováno. V Rusku nikdy demokracie nebyla a to co se tam teď vyvíjí, je demokracie ve velice dětských a na venkově i děravých střevíčkách. Řekl bych, že jsou to spíš takové lýkové boty nebo dřeváky. A pokud jde o zahraniční politiku, mělo by se rozlišovat mezi politickou rétorikou a vojenskými postoji. Rusko si dneska nestaví vojenské síly na možnosti jakékoliv expanze, nechává si pouze silný jaderný arzenál.

Byl bych velice opatrný mluvit o Rusku jako o nebezpečí, které hrozí bývalým satelitům. Navíc dnešní ruská zahraniční politika je ryze pragmatická a staví především na zahraničně-obchodních vztazích. Myslím, že Rusko, i když je ohroženo, se bude snažit o vnitřní konsolidaci, a to je skutečně záležitost domácí ekonomické politiky. Rusko je něco, co bude jednou svět zajímat, ale měl by si ten svět přečíst kardinální práci Tomáše Garrigua Masaryka Rusko a Evropa. Tam jsou některé pasáže ohromujícím způsobem aktuální."

O vztazích Ruska a Evropy po nedělních volbách do Státní dumy hovořil komentátor Jan Petránek.