Petrof postavil ke 140. výročí firmy originální klavír v jediném exempláři

Foto: www.petrof.cz

Movití fanoušci klavírní hudby dostanou brzy šanci pořídit si výjimečný nástroj. Hradecká společnost Petrof totiž na polovinu listopadu chystá dražbu originálního klavíru, který postavila loni v jediném exempláři ke 140. výročí založení firmy. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Zakladatel firmy Antonín Petrof postavil svůj první koncertní klavír v roce 1864 v Hradci Králové. Ve třicátých letech už prosperující společnost otevřela pobočku v Londýně. Tehdy stála v jejím čele už třetí generace Petrofů. Následoval rok 1948, tehdy byla firma tak jako všechny ostatní zestátněná a značka Petrof se přestala používat. V 90. letech se Petrofové do firmy vrátili a dnes v jejím čele stojí představitelka už páté generace rodu Zuzana Ceralová Petrofová. A ke 140. výročí firma vyrobila unikátní křídlo.

"Není to žádné černé koncertní křídlo. Je to světlá metalíza slonová kost, která je doplněna mahagonovými doplňky. Jenom podotknu, že například dřevo na tento nástroj u nás v dílnách zrálo více než 40 let a říká se, že čím je dřevo starší a vyzrálejší, tak tím je nástroj kvalitnější."

Klavír má několik originálních řešení, která jeho stavitelé použili jako první na světě. Zatímco dosud výrobci klavírů používají k vyvážení nestejně velkých kladívek olověné válečky, tvůrci v Petrofu, který je největším výrobcem pian v Evropě, vymysleli vyvažování magnety.

"Konstrukce uvnitř byla tvořena našimi inženýry více než dva roky a zároveň obsahuje tento nástroj mechaniku, která je vyvažovaná mosaznými patenty a spolu s klávesnicí tvoří celek, takže když pianista na ten nástroj hraje, tak bezprostředně pocítí lepší pocit ze hry, lehčí hraní. Například těm, kteří hrají delší partie, se na ten nástroj hraje lépe, celkově pocitově je ten nástroj lepší než ty ostatní. A tento mechanismus byl natolik dobrý a u zákazníků oblíbený, že jsme si ho dokonce letos nechali patentovat."

Originální je i pultík na noty, který se dá použít i při zavřeném víku klavíru. Jak dodala Zuzana Ceralová Petrofová, nejen tento klavír uslyší i návštěvníci aukce.

"Ještě před dražbou bude koncert ve Španělském sále a na tomto koncertě budou hrát velice známí pianisté. Po skončení koncertu se bude nástroj dražit a vyvolávací cena je 2,8 milionu korun. Výtěžek z koncertu půjde na konto Bariéry pod Nadací Charty 77, se kterou tento projekt pořádáme a na konto půjde i část výtěžku z dražby. Peníze, které se z tohoto projektu získají, půjdou na pomoc slabozrakým a nevidomým dětem a to především na nákup hudebních nástrojů pro ně."