Pitr s Provodem se dočkali osvobozujícího rozsudku

Soud v pondělí osvobodil kontroverzní podnikatele Tomáše Pitra a Miroslava Provoda. Soudce konstatoval, že v osmnáct let starém případu údajných daňových úniků se ocitl v důkazní nouzi. Změnil se i zákon. Samotná příprava trestného činu, za kterou byli oba podnikatelé v r. 2006 odsouzeni, dnes už trestná není. Tomáš Pitr ale dál zůstává ve vězení za jiný trestný čin.

Tomáš Durdík  (vlevo),  foto: ČTK
Pitr s Provodem měli podle původního rozsudku z r. 2006 připravit stát na daních o 23,5 milionu korun. Podle obžaloby uzavřeli v r. 1994 fiktivní smlouvy s jinou firmou na reklamu a propagaci. Na jejich základě měli neoprávněně žádat po státu vrácení daně z přidané hodnoty. Oba podnikatelé ale trvali na své nevině, Pitr tvrdil, že důkazy o ní leží na finančním úřadě. Byli ale odsouzeni k pětiletému trestu ve vězení. Miroslav Provod k výkonu trestu nastoupil a po více než dvou a půl letech byl z vězení propuštěn. Tomáš Pitr se ale vězení vyhýbal a nakonec r. 2007 uprchl do Švýcarska. Zde ho policie r. 2010 zadržela a skončil ve švýcarské vazbě. Česká police žádala o jeho vydání, Pitr ale požádal o azyl ve Švýcarsku. Nakonec však svou žádost stáhnul a souhlasil se svým vydáním k trestnímu stíhání v České republice. Požádal tu ale o obnovu soudního procesu, protože se objevily nové znalecké posudky v jeho a Provodův prospěch. Nepodařilo se totiž prokázat, že by o vrácení DPH od státu skutečně požádali. Soudce Městského soudu v Praze Tomáš Durdík v novém řízení uznal, že Provoda s Pitrem už nelze podle dnešních zákonů potrestat. Musí je tedy osvobodit:

Tomáš Pitr
"V té době byla trestná i příprava tohoto trestného činu. Soud je nucen aplikovat příznivější novou úpravu, obsaženou v trestním zákoníku, ze které je zřejmé, že příprava tohoto zločinu už není trestná."

"Pokud by bylo rozhodováno podle původní právní úpravy, to znamená podle trestního zákona, tehdy příprava trestná byla,"

připomněla ovšem v obnoveném řízení státní zástupkyně. Ta si také nechala čas na rozmyšlenou, zda se proti osvobozujícímu rozsudku odvolá. Rozsudek tak není pravomocný. Advokát Miroslava Provoda Jan Křivánek byl s novým verdiktem spokojen, prohlásil ale, že přišel trošku pozdě. "Před osmi, devíti, deseti lety by to bylo příjemnější a v souladu s právem na spravedlivý proces," uvedl Křivánek. Sám Provod nyní uvažuje o tom, že za dva a půl roku ve vězení bude požadovat po státu odškodnění:

Miroslav Provod,  foto: ČTK
"Vzali mi svobodu, vzali mi možnost být s rodinou, nemohl jsem vykonávat své zaměstnání. A hlavně jsem nevěděl, proč tam jsem, protože jsem sice spokojený s výrokem, ale ne s odůvodněním. Nikdy žádná příprava na trestný čin neproběhla."

Tomáš Pitr se pondělního jednání soudu nezúčastnil. Je nyní ve věznici v Českých Budějovicích a požádal soud, aby se konal v jeho nepřítomnosti. Pitr si odpykává zatím nepravomocný tříletý trest vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a za jiný daňový únik. Téměř dva roky už ale strávil ve vazbě.