Po 70 letech vyjel znovu z Prahy Wintonův vlak
Po téměř dvou letech příprav odjel v úterý ráno v pražského Hlavního nádraží tzv. Wintonův vlak. Čtyřdenní jízda historických vagonů s parní lokomotivou má připomenout, že právě před sedmdesáti lety se britskému úředníkovi Nicholasi Wintonovi podařilo stejnou cestou zachránit 669 převážně židovských dětí z Československa před smrtí v plynových komorách. Desítky Wintonových dětí si nyní tuto cestu symbolicky zopakují. 4. září je bude na nádraží v Londýně očekávat sir Nicholas Winton, který se letos dožil rovné stovky. Více už Milena Štráfeldová
"Mně bylo osm let. Pamatuji si, že to byla taková ta dřevěná sedadla a že jsme měli ruksaky. Smutné bylo rozloučení, pochopitelně..."
Poslední vlak s 250 dětmi, naplánovaný na 3. září 1939, už kvůli válce nevyjel. Sám Winton se o svém mimořádném činu desítky let nezmínil, ten vyšel najevo až díky náhodě. Za záchranu dětí mu v r. 1998 prezident Václav Havel udělil Řád TGM. A Havlovo poselství přečetl také moderátor před odjezdem současného Wintonova vlaku:"Vlak, vypravený ke stým narozeninám sira Nicholase Wintona z Prahy do Londýna, je především připomínkou odjezdu židovských dětí z Československa do britského bezpečí. Připomíná nám ale také sedmdesát let zásadních proměn na našem kontinentě. Nic o tom nesvědčí lépe, než jeho cesta napříč svobodným, demokratickým a jednotným Německem."
Tentokrát do vlaku v Praze nastoupily nejen dvě desítky Wintonových dětí, ale i jejich vlastní děti a vnuci. Spolu s nimi cestu do Londýna absolvují i finalisté studentské soutěže Inspirace dobrem, kteří se Wintonovým činem nechali inspirovat ve výtvarném umění, v literatuře nebo ve svých filmech. A na cestu se vydala i Wintonova dcera Barbara:"Jsem tu, abych vyřídila pozdravy od svého otce. Mnozí z vás, kteří ho znají, vědí, že nežije minulostí, ale tím, co je v současnosti. Tento projekt velmi podporuje, a ne proto, že se dívá zpátky, ale protože jde o bezpečnost dnešních dětí, o jejich životy a o to, co se děje ve světě, v němž žijí."
Wintonův vlak má cestou zastávky v Německu a v Nizozemí. Na Liverpoolské nádraží v Londýně dorazí v pátek ráno, po 1500 kilometrech jízdy. Na peroně tu bude své "děti" čekat sir Nicholas Winton.