Po bouři sklízel trenér ovoce

ČR - Arménie, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Český reprezentační fotbal zaznamenal ve středu dvojí úspěch. V Olomouci zdolalo arménského soupeře naše "áčko" v kvalifikaci na světový šampionát, v Uherském Hradišti pak "lvíčata" rozdrtila své jednadvacetileté arménské vrstevníky v boji o účast na mistrovství Evropy. Ani jedno z těchto utkání však nebylo "procházkou růžovým sadem", jak říká Josef Kubeczka.

ČR - Arménie, foto: ČTK
O tom by mohly vyprávět naše fotbalové hvězdy, které po nemasném, neslaném prvním poločase musel v šatně probudit trenér Karel Brückner doslova křikem. "Trenér o přestávce doslova řval! Takovou bouřku pod Brücknerem nepamatuji," žasl kanonýr Jan Koller. "Hráči spali jako Šípková Růženka, bylo třeba je probudit," hájí svůj ostrý nástup trenér. A skutečně svého docílil. Po přestávce vyběhlo na trávník zcela jiné mužstvo. Hra se začala dařit, šancí začalo přibývat a definitivně jsme soupeře zlomili třemi góly v rozmezí deseti minut. Postupně se trefili do černého Marek Heinz, Jan Polák a Milan Baroš. Když pak čtvrt hodiny před koncem zápasu přidal Jan Polák čtvrtou branku, bylo rozhodnuto. Škoda jen, že se Arménům podařilo pět minut před závěrem vstřelit jednu branku a zhatit tak nulu na kontě velmi dobře chytajícího brankáře Jaromíra Blažka.

To, že se fotbalistům nedařilo v úvodu podle představ, potvrzuje i útočník Milan Baroš.

ČR - Arménie, foto: ČTK
"Oni v prvním poločase dobře bránili a snažili se prostory před brankou zhušťovat. My jsme se v prvním poločase ani nedostali do nějaké stoprocentní šance, a proto to bylo od nás trochu nervózní. V přestávce jsme si to vyříkali a druhý poločas jsme už začali úplně jinak. Začali jsme soupeře více napadat, začali jsme hrát náš fotbal a nakonec to přineslo ovoce."

Také obránce Zdeněk Grygera přiznává, že i když v Olomouci porazili Arménii 4:1, zápas pro ně nebyl zrovna jednoduchý.

"To bylo těžké utkání a jsme rádi, že jsme to zlomili ve druhé půli. Hlavně ta první půle nebyla moc dobrá, nebyli jsme moc spokojeni, ale soustředili jsme se především na tento zápas, protože jsme se potřebovali psychicky chytit a udělat tři body, to bylo důležité. Chtěli jsme především atakovat jejich rozehrávku, odrážet je tak, aby se skoro vůbec nedostali na naši polovinu. Párkrát tam sice pronikli a můžeme jen poděkovat Blážovi (brankář Blažek - pozn. red.), že zachránil vlastně gól."

ČR - Arménie, foto: ČTK
V tabulce první kvalifikační skupiny se naši reprezentanti vrátili na druhé místo, ale jejich odstup na vedoucí Nizozemsko zůstává čtyřbodový. To totiž porazilo Andorru 4:0. A právě Nizozemci budou 8. října našim příštím soupeřem. O čtyři dny později ještě jedeme do Finska. V posledních dvou zápasech musíme uhrát minimálně dva body, abychom si zajistili druhé místo v tabulce a jistotu baráže.

V lepší situaci jsou naše "lvíčata", tedy reprezentanti do jednadvaceti let, kteří se vysokou výhrou 6:0 nad Arménií výrazně přiblížili k postupu mezi šestnáct nejlepších týmů Evropy. Po úspěchu v kvalifikačním duelu v Uherském Hradišti se v tabulce skupiny posunuli na první místo a ve dvou zbývajících zápasech jim stačí získat bod, aby postoupili do listopadového osmifinále.