Rumunům jsme neodolali

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

V červnu dali čeští fotbaloví reprezentanti čtrnáct branek ve dvou utkáních. Nyní utekly dva měsíce a národní tým řeší problém, proč dává gólů tak málo. V sobotu v Rumunsku se neprosadil ani jeden ze střelců a Češi prohráli v kvalifikaci pro mistrovství světa 0:2. Že by to bez dvou Tomášů - Rosického a Galáska nešlo? Zápas hraný v Konstance sledoval Josef Kubeczka.

Foto: ČTK
Trable se sestavou ukončil trenér Karel Brückner v sobotu v poledne povoláním třetího Tomáše - Sivoka, ale na trávník ho od první minuty neposlal. Dostala přednost ofenzivnější sestava s Markem Heinzem na postu zraněného Rosického, který usedl s Galáskem a třetím gólmanem Antonínem Kinským jen do hlediště. V něm bylo už hodinu před zápasem pořádné peklo. Horkokrevní fanoušci divoce povzbuzovali své hráče už při rozcvičování. Méně se předvedla domácí dechová hudba. Ta si osobitě upravila českou hymnu, kterou falešné tóny ze středu hřiště nijak nepřipomínaly.

Lépe si na začátku utkání vedli hosté, kteří odráželi očekávaný nápor domácích a v 21. minutě měl slibnou příležitost Jan Koller, jenž po trestném kopu Vladimíra Šmicra jen těsně minut tyče. Když už se zdálo, že mají Češi to nejhorší za sebou, přišel nečekaný úder po autovém vhazování ve 28. minutě, které prodloužil Adrian Mutu k zadní tyči a Rumunsko se dostalo do vedení. Tentýž hráč pak po půl hodině dokonal dílo zkázy druhou brankou Rumunů. Stoper Tomáš Ujfaluši ví, kde se stala chyba.

"Byly to dva míče ze strany a pokud se dostanou už do 'malého vápna', tak je tam spousta hráčů a situace je nepřehledná. Mělo by se je pokrýt, ale jsou to těžké situace. Mutu to vyřešil, dvakrát dal gól. Měli jsme ho prostě lépe pokrýt."

Foto: ČTK
Tomáš Ujfaluši byl značně kritický k sobotním výkonu mužstva proti Rumunsku.

"Já myslím, že jsme dnes nepředvedli optimální výkon, hlavně v prvním poločase jsme byli trošku zakřiknutí a nechávali jsme Rumunům spoustu prostoru. Nebyli jsme agresivní jako oni. Ve druhém poločase už to bylo těžší, protože Rumuni se stáhli trošku víc dozadu a my jsme si v podstatě za celý zápas nevytvořili nějakou vyloženou šanci."

Trenér Rumunů Victor Piturca mohl být pyšný na výkon svých svěřenců. Náš lodivod Karel Brückner už tak moc ne. Sám ostatně hned po závěrečném hvizdu norského rozhodčího Haugeho přiznal soupeřovy kvality.

"Já musím pogratulovat soupeři, protože byl lepší, v prvním poločase nás hodně přehrával kombinačně po stranách, kde měl velkou sílu. My jsme nestačili, rozpadla se nám obrana, museli jsme improvizovat ve středu hřiště, a to jenom tak, nakolik to šlo. Absencí jsme měli více, ale myslím si, že jak Jan Polák, tak Marek Heinz své předchůdce nahradili. Ale celkově jsme nestačili."

Čeští fotbalisté mají na svém kontě druhou porážku v kvalifikaci mistrovství světa. Na hřišti Rumunska prohráli stejně jako před rokem v Nizozemsku 0:2 a zkomplikovali si postupové plány, protože jejich přemožitel se dostal v tabulce první skupiny před ně.