Pod Karlovým mostem bylo objeveno torzo sochy, která tam ležela asi 220 let

Torzo sochy, která se při povodni před 220 lety zřítila do Vltavy, vyzdvihli 30. ledna potápěči za pomoci jeřábu ze dna řeky pod Karlovým mostem v Praze, foto: ČTK

Pod pražským Karlovým mostem objevili potápěči zbytky přes 300 let staré sochy z konce 17. století. Jedná se zřejmě o anděla, který stál na pravé straně sousoší svatého Václava. To se ztratilo z mostu při velké povodni v roce 1784. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Torzo sochy, která se při povodni před 220 lety zřítila do Vltavy, vyzdvihli 30. ledna potápěči za pomoci jeřábu ze dna řeky pod Karlovým mostem v Praze, foto: ČTK
Torzo sochy objevili potápěči, kteří prováděli kontrolu mostních pilířů Karlova mostu. Oproti dřívějším ponorům byla nižší hladina vody i lepší viditelnost. Socha ležela na dně poblíž osmého pilíře, na kterém svatý Václav s anděli skutečně stál. Právě osmý pilíř patřil k těm, které byly strženy při povodni před 220 lety. Potápěči okamžitě zastavili veškeré práce a informovali památkáře. Jak uvedla Dana Stehlíková z Národního muzea, úlomky soch se tam nacházely už dříve a s největší pravděpodobností se jedná o originál.

"U tak objemné sochy, která nasáklá vodou váží kolem 400 kilogramů, není pravděpodobné, že by ji tam někdo hodil nedávno.

Torzo sochy anděla nalezené ve Vltavě pod Karlovým mostem v Praze, foto: ČTK
Jak ta socha vypadá?

Je to anděl mírně podživotní velikosti, který se odvracel od svatého Václava. Je součástí sousoší italského sochaře Ottavia Mosta. My k tomu původnímu stavu máme rytinu a oproti ní ten originál sousoší, který stojí v lapidáriu, má prohozené anděly. Ten jeden anděl nesouhlasí s tím, jak vypadá na rytině. A dosud se to považovalo za licenci toho grafika, který to nenakreslil přesně. Ale teď, když se našel druhý anděl, tak je nám jasné, že jeden z našich andělů v lapidáriu není ten pravý a patří zřejmě k jinému sousoší.

Domníváte se, že objevení této sochy je senzace?

Určitě. To, že se po dvou stech letech ještě našla socha v takovém stavu, že drží pohromadě, je určitě unikát. Třeba po povodni z roku 1890 byla sousoší vylovena do dvou let a přesto se dodneška nepodařilo z 20ti, 30ti či 50ti úlomků to sousoší složit. V tomto případě to svědčí o trvanlivosti.

Podle památkářů jde s největší pravděpodobností o část anděla ze sousoší svatého Václava s anděly, jehož autorem je Ottavio Mosto, foto: ČTK
Jak si vysvětlujete, že socha nebyla v průběhu dvou set let objevena?

Koryto říční se zanáší a tam skutečně asi byla velká vrstva. Dneska jsou také potápěči pozornější. Dříve se tam většinou bagrovalo. Teprve když se teď dělal podrobný statický průzkum, tak se to dno tak zkoumalo.

Jaký bude další osud sochy?

Je potřeba, aby vydržela to vysychání, protože pískovec je velice nasáklý a potřebuje postupně vysychat, aby se socha nerozpadla."

Podle památkářů bude identifikace sochy snadná. Po ničivé středověké povodni ji na Karlově mostě nahradila socha sv. Ludmily od Matyáše Brauna.