Podnikatelé se obávají chaosu

Předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Pavel Ernst a předseda vlády Vladimír Špidla, foto: ČTK

Představitelé podnikatelské sféry jednali v pondělí s premiérem Vladimírem Špidlou o nedostatečném podnikatelském prostředí v Česku v okamžiku vstupu země do Evropské unie. Zároveň ale vyjádřili rovněž silné znepokojení nad situací, která by mohla vzniknout, pokud poslanci v úterý nepřehlasují prezidentské veto a nevstoupí tak v platnost zákon o dani z přidané hodnoty.

Viceprezident Hospodářské komory České republiky Zdeněk Somr
Pokud nebude zákon o dani z přidané hodnoty schválen, hrozí českým podnikům hned několik vážných potíží. Jednak podniky už vynaložily hodně prostředků na nové způsoby účtování od 1. května, a ty by najednou neplatily. Jednak by se podniky obchodující se zeměmi Evropské unie dostaly do hodně nepříjemné situace. Jestliže by dodržovaly nezměněnou domácí právní úpravu, pak by porušovaly předpisy Evropské unie a samozřejmě i naopak. Pokud by se řídily předpisy Evropské unie, porušovaly by domácí zákony. Například dovozci dnes zaplatí na hranicích celníkům daň z přidané hodnoty a clo. Celníci však po 1. květnu z hranice zmizí, takže dovozce bude platit daň až později s daňovým přiznáním. Pokud ale nebude nový zákon přijat, měl by dovozce nadále platit daň na hranicích. Tam ale nebude komu ji platit. Jak řekl Radiu Praha viceprezident Hospodářské komory České republiky Zdeněk Somr, vážnost situace by si měli uvědomit všichni politici bez rozdílu.

Předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Pavel Ernst a předseda vlády Vladimír Špidla,  foto: ČTK
"Jestliže by se mělo stát, že 1.5. nebudeme mít zákon, podle kterého lze obchodovat se zeměmi Evropské unie, nastane takový chaos, že by si politická garnitura něco takového neměla dovolit. Všichni by si měli uvědomit, že dostali podnikatele do naprosto neprávního prostředí."

Neštve vás tak trochu, že tu současnou nejistotu vlastně vytváří pravicová strana, která by měla být vaší oporou?

"Víte, mě principálně štve, že taková nejistota vůbec vzniká. Známkovat teď politiky, kdo za to může o dvě procenta více či méně, mně nyní nepřipadá podstatné. Všichni politici by si měli uvědomit, že jediný, kdo generuje peníze, jediný, z koho žije stát, jsou podnikatelé. Dostávat podnikatele do takovéto zoufalé situace, kdy se jim v podstatě může stát, že nebudou moci podnikat, je nezodpovědnost, kterou by si nikdo neměl vzít na svědomí."

Šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek
Aby zákon ve sněmovně prošel, je nutné, aby pro něj hlasovalo 101 poslanců. Tolik jich ale vládní koalice nyní nemá, i když podporu přislíbil nezařazený poslanec Petr Kott. Stále bude chybět jeden hlas. Bohužel právě hlas ministra zahraničí Cyrila Svobody, který po vážné nehodě leží v brněnské nemocnici. Ve hře samozřejmě zůstává ještě krizová varianta, kdy by sněmovna narychlo přijala alespoň nějaký zákon, když už ne ten, který vetoval prezident republiky. Šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek k tomu dodává.

"V tuto chvíli bohužel, a je to chyba, protože ta diskuse se mělo odvíjet před půl rokem, před rokem, v tuto chvíli je pozdě. V tuto chvíli potřebujeme nějaká pravidla, podle klasického rčení - nejhorší je žádné velení."