Polárníci Sůra a Blažek se pokoušejí přejít jezero Bajkal

Přejít zamrzlé jezero Bajkal se pokouší první česká expedice. Led na sibiřském jezeře má v této době sílu asi jeden metru a trasa měří více než 650 kilometrů. Václav Sůra a Pavel Blažek se během cesty navíc musí obejít bez jakékoliv pomoci.

Václav Sůra,  foto: www.vaseksura.com
Expedice Bergans Bajkal probíhá bez jakékoliv podpory zvenčí. To znamená, že dojde s tím, s čím vyrazila. Nemůže přijmout žádnou pomoc, psy nebo tažné padáky. Pokud si cestovatelé špatně propočítají jídlo, budou mít hlad.

"Na 40 dní máme zásoby, musíme to stihnout do 40 dnů,"

uvedl na webu tn.cz Václav Sůra. Spolu s Pavlem Blažkem by na zamrzlém Bajkalu měli strávit čtyři týdny. Teploty se tu pohybují mezi minus 20 až minus 30 stupni Celsia. Ale oba mají zimu rádi, Václav Sůra se v mrazáku dokonce ženil. Před expedicí spal ve stanu a každý den zamířil rovnou do bazénu. Prolomení ledu a koupání snad na Bajkalu nehrozí. Led tu má totiž tloušťku asi jeden metr. S trhlinami se však musí počítat. 650 kilometrů chtějí oba cestovatelé jít uprostřed jezera. Na ledě budou i spát. Oba cestovatelé jsou vybavení jak na led, tak na sníh. Mají dokonce speciální boty.

Jezero Bajkal
"Tohle je v současnosti nejteplejší bota na světě. Ty boty jsou do minus sto stupňů Celsia,"

ukázal na webu tn.cz. Václav Sůra. Bajkal je podle jeho slov zcela výjimečné jezero - největší zásobník pitné vody na světě a je také nejhlubší. Konečným cílem je obec Nižněangarsk v severní části jezera. Saně, které za sebou potáhnout, budou vážit kolem 90 kilogramů. Cílem expedice je nabídnout zážitky i milovníkům dalekých krajů. Oba cestovatelé budou posílat na internet zprávy, fotky i krátká videa a pokud to půjde, i odpovídat na dotazy čtenářů. Chystá se i natáčení dokumentárního filmu.

Pro zkušeného cestovatele, který zdolal severní i jižní pól, je tato výprava jakási 'první liga'. Náročný plán cesty zvolil mimo jiné s ohledem na své dobré kontakty v Rusku. Záštitu nad výpravou převzal významný ruský polárník Viktor Bojarskij. Z české strany expedici zaštítil pražský primátor Pavel Bém. Cestovatelé připustili, že jedna čeká expedice cestu přes Bajkal už absolvovala v 80. letech. Šlo však o přechod na šířku.

Foto: www.vaseksura.com
Václav Sůra má za sebou už několik výprav do Arktidy, včetně dosažení Severního pólu, kam v roce 2005 došel vlastními silami jako čtvrtý Čech v historii. Během polárních expedic natočil dva dokumenty a kde to na něj nejvíce zapůsobilo?

"Co si nejvíc vážím a nejvíc mě zaujalo, tak bylo Grónsko. Dostal jsem se do oblasti Tule, kde jsem žil šest týdně s domorodými eskymáky. Jezdili jsme s nimi lovit. Byl jsem tam ještě s jedním polským kolegou a to je zatím můj největší zážitek z polárních oblastí."

Druhý z cestovatelů Pavel Blažek podnikl řadu výstupů ve Skalistých horách. Přešel také největší evropský ledovec Vatnajökull na Islandu.