Zdeněk Chvoj se stal nejstarším člověkem na planetě, který pokořil oba póly

Zdeněk Chvoj, foto: Martin Chvoj / Agentura Dobrý den

Česko má nového světového rekordmana. Cestovatel Zdeněk Chvoj, jinak teoretický fyzik, se stal nejstarším člověkem, který stanul na obou pólech. Jak prozradí Miroslav Marek, prezident agentury Dobrý den, která rekordy eviduje, zajímavý byl i jeho trénink.

Zdeněk Chvoj,  foto: Martin Chvoj / Agentura Dobrý den

"Severního pólu dosáhl 20. dubna 2018 po sedmidenním pochodu v rámci klasické expedice a letos 12. ledna pokořil po dalším osmidenním putování, tentokrát se svým synem Martinem, jižní pól a to přesně v den, kdy mu bylo 71 let a 302 dnů a tím se stal nejstarším mužem planety, který pokořil oba póly."

Ledové kry,  severní pól,  foto: NOAA,  volný zdroj

Dostal se tedy nejen do české, ale i do světové knihy rekordů?

"Je to tak. On je skutečně nejstarším člověkem na naší planetě, který toho dosáhl. Jako většina z nás do roku 1989 vycestovat někam dál nemohl, i když díky své profesi se podíval i do západní ciziny. Po revoluci se začal věnovat cestování intenzivně. Většinou se svojí manželkou navštívil 80 zemí. Když se přiblížila sedmdesátka, tak si uvědomil, že těch sil v penzi nepřibývá a začal vymýšlet ke svému životnímu jubileu, jak by ta jeho vrcholná cesta mohla vypadat. A napadl ho severní pol."

Trénovat na takovou cestu musí být obtížné. A trénink Zdeňka Chvoje byl velmi zajímavý.

"On se na tu cestu připravoval celý rok. Kromě jiného i takovým úsměvným způsobem. V noci na své zahradě v létě na trávníku nasadil lyže, zapřáhl si za sebe dětské boby s třicetikilogramovou zátěží a takhle trénoval. V noci z toho důvodu, aby se mu sousedi neposmívali a nemysleli si, že je blázen. Při těchto trénincích shodil 12 kilogramů a dalších pět při té týdenní cestě na severní pól. Připravil se dokonale, i s vědomím toho, že si nemůže dovolit být v té expedici přítěží, která někomu zhatí jeho úmysl dosáhnout severního pólu. Navíc to není úplně levná záležitost. A tak v dubnu 2018 vyrazili. On tu osmidenní cestu zvládl bez ztráty kytičky. A začal pomýšlet na to, že na druhém konci zeměkoule je ještě jeden podobný bod."

Foto: Alan Light,  CC BY 2.0

A tak, o dva roky starší vyrazil k jižnímu pólu.

"K putování na jižní pól došlo letos, a to s jeho synem, který pracuje, na Filipínách. Začali se připravovat spolu. Mimochodem ty teploty na jižním pólu dosahují minus 20, minus 30 stupňů Celsia. Pocitově je to ještě o deset nebo patnáct stupňů méně. Navíc se putuje ve 3000 metrech. To znamená řídký vzduch, velmi obtížné dýchání. V prvních dnech putovali tři hodiny na lyžích denně. Za tři dny putovali už osm hodin. Nocovali ve stanech. Skutečně velmi těžké podmínky. Nicméně i tady pan doktor Chvoj naprosto excelentně obstál a my jsme měli tu možnost mu v Pelhřimově udělit oficiální certifikát a zapsat ho do České knihy rekordů jako člověka, který v nejzazším věku stanul na jižním i severním pólu současně."

Zdeněk Chvoj získal za svůj počin také certifikát od Guinness World Records.