Policie rozehnala účastníky nepovolené technoparty CzechTek

CzechTek, foto: ČTK

Kameny a klacky v rukou účastníků nepovolené technoparty i slzný plyn, který na ně použila policie - tak se v pondělí navečer vyhrotila situace v Boněnově na Tachovsku, kde od konce minulého týdne probíhá taneční party CzechTek. Policie dala zhruba šesti tisícům mladých lidí ultimátum, aby do úterního rána vyklidili louky u Boněnova. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

CzechTek,  foto: ČTK
Na patnáct tisíc vyznavačů technohudby se o minulém víkendu sjelo do Boněnova v jihozápadních Čechách, kde v pátek začal již 11. ročník technoparty CzechTek. I letos se jedná o nepovolenou akci, jejíž konání organizátoři do poslední chvíle utajovali. Pro letošní CzechTek si vybrali louky, které si pronajal soukromý zemědělec Libor Lúdik a obhospodařuje je v ekologickém režimu. S technoparty na svých pozemcích Lúdik zásadně nesouhlasí a na policii, organizátory i účastníky akce podal v pondělí žalobu:

"My jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele z řad policie, protože jsme přesvědčeni, že policie mohla zasáhnout razantněji hned v pátek, když tam začali lidé najíždět."

Původně však policie nechtěla proti účastníkům technoparty zasahovat vůbec, protože zásah proti tak velkému počtu lidí by podle ní přinesl horší důsledky, než byla společenská nebezpečnost akce. Policisté změnili zřejmě názor až poté, co Libor Lúdik podal trestní oznámení. Stanislav Gross jako šéf resortu vnitra dal v pondělí pokyn, aby policie proti účastníkům technoparty použila v případě potřeby i sílu. Ještě týž den navečer policisté uzavřeli přístupové cesty k lukám u Boněnova, vyzvali tančící mladé lidi, aby technoparty ukončili, a dali jim k tomu ultimátum do úterního rána. Zabavili také několik zvukových aparatur a to účastníky CzechTeku popudilo. Zaútočili na nedostatečně vybavené policisty lahvemi, kameny a klacky:

CzechTek,  foto: ČTK
"Já myslím, že moc šancí neměli. Vono se to všecko zhluklo a fakt si neškrtli,"

komentoval následný ústup policie jeden z účastníků technoparty. Policisty na místě však podpořily další zásahové jednotky a v úterý dopoledne už bylo na místě kolem šesti set policistů a stovka policejních vozů. Stále tu však zůstávalo na pět tisíc účastníků. Další ultimátum na ukončení party a vyklizení pozemku bylo stanoveno na úterní poledne, účastníci však požadovali čas až do konce týdne. Podle mluvčí západočeské policie Johany Číhové byl před vypršením ultimáta na místě klid:

"Podle informací někteří účastníci už odjíždějí a nejsou zjištěny žádné výtržnosti ani páchání trestné činnosti."

Krátce po úterním poledni začala však policie účastníky technoparty rozhánět. Proti zhruba třem tisícovkám mladých lidí vystoupila tisícovka policistů s vodními děly. Policejní mluvčí Johana Číhová potvrdila, že policie je připravena nelegální akci ukončit.

Za mluvčího technoparty se až do pondělí vydával jednadvacetiletý Lukáš Kohout, který před několika lety neoprávněně vystupoval jako asistent sociálně demokratického poslance Jana Kavana a dalších politiků, a na cesty do zahraničí tak podvodně získal vysoké částky. Na náklady Poslanecké sněmovny navštívil například Jihoafrickou republiku, Thajsko nebo Peru. V pondělí se Kohout policii přiznal, že si svou funkci mluvčího CzechTeku vymyslel. Všechny informace, které do té doby podával, tak byly nepravdivé.