Poslanci ODS mají podezření na svůj odposlech

Jan Klas, foto: ČTK

Již čtyři poslanci mají podezření, že jsou odposloucháváni. Policie během sobotní kontroly v jejich kancelářích žádná odposlouchávací zařízení nenašla, opozice však možné odposlechy považuje za vážnou hrozbu.

Vlastimil Tlustý,  foto: ČTK
Občanští demokraté Vlastimil Tlustý, Jan Klas a Zdeňka Horníková během minulého týdne oznámili, že jsou zřejmě odposloucháváni. O víkendu možný odposlech naznačil i místopředseda sněmovny lidovec Jan Kasal. Ve všech čtyřech případech si poslanci při výběru hlasové schránky svého mobilního telefonu vyslechli záznam svého staršího rozhovoru, který vedli většinou ve svých poslaneckých kancelářích. Jan Kasal připustil, že ve své hlasové schránce zaslechl několik vlastních slov, za odposlech to však nepovažoval:

"Byl jsem překvapen, protože schránku nemám uvedenou do života. Nikde jsem to ale nehlásil, nenapadlo mne, že by to mohlo s čímkoliv souviset. A nemyslím si to ani dneska. Spíš si myslím, že šlo o nějaké technické nedopatření, a nechci spekulovat, jestli za to mohu já nebo operátor."

Jan Klas,  foto: ČTK
Policie kanceláře šéfa poslanců ODS Vlastimila Tlustého i předsedy sněmovní komise pro kontrolu BIS Jana Klase prověřila a žádná zařízení k odposlechu nenašla. Ministr vnitra Stanislav Gross prohlásil, že za případným odposlechem nestojí policejní složky. Domnívá se, že celá záležitost může souviset s chybnou manipulací s telefonem:

"Podle mého názoru je zapotřebí, aby technici a také provozovatelé jednotlivých mobilních sítí dokázali jasně odpovědět na otázku, jestli ty záležitosti nemohou být poněkud prostší."

Předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím z ODS přesto chce o případném odposlechu s ministrem Grossem jednat a navrhuje, aby byly prověřeny i kanceláře dalších zákonodárců:

Zdeňka Horníková,  foto: ČTK
"S poslanci, kteří už tu zprávu na svém záznamníku obdrželi, tak je docela pochopitelné a logické, že v jejich kancelářích už žádná zpravodajská technika není. Já si myslím, že je spíš zapotřebí podívat se do těch ostatních kanceláří, do kanceláří poslanců a senátorů ODS, kteří dosud takové varování na své mobilní telefony neobdrželi."

Podle premiéra Špidly zveřejnění možných odposlechů ztíží policii její práci při odhalení viníků. Připustil však, že poslanci odposloucháváni být mohli:

Hrozbu odposlechů poslanců a senátorů považuje za závažnou občanský demokrat Jan Zahradil. Podle něj je proto zapotřebí přikládat vyšetřování dostatečnou váhu.

"Pokud někdo odposlouchává poslanec, který je zaprvé předsedou druhého nejsilnějšího parlamentního klubu, a navíc tedy poslance, který je předsedou komise pro kontrolu BIS, tak to musím považovat za vážné. To, že ten odposlech určitě má nějaké konkrétní motivy, to je myslím zcela jasné."

Podle zástupců Eurotelu může však být za celou aférou fakt, že poslanci neměli aktivovanou hlasovou schránku svých telefonů. Nechtěně nebo omylem se během jednání mohli dovolat do hlasové schránky jiného účastníka Eurotelu a odtud se jim po zhruba deseti dnech nevybraná zpráva vrátila do jejich vlastní schránky. Tento výklad však Vlastimil Tlustý zcela odmítá a trvá na tom, že byl odposloucháván.