Poslanci začnou jednat o odškodnění církví, opozice je proti

V úterý začnou poslanci jednat o církevním zákonu, tedy o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Opozice s vládním návrhem zákona nesouhlasí, své kritiky má ale i mezi občanskými demokraty. Zákon je přitom jednou z priorit, na které stojí vládní koalice. Více se dozvíte od Mileny Štráfeldové:

Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Třetina majetku, který komunistický režim církvím zabavil, by se měla církevním řádům a kongregacím vrátit v naturální podobě. Za zbývající majetek by měl stát v příštích 60 letech církvím vyplatit odškodnění ve výši 83 miliard. Tato částka se však díky úročení navýší až na 270 miliard. Takové jsou parametry zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, který začne v úterý projednávat sněmovna. Lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek v České televizi připomněl, že vládní návrh zákona je výsledkem složitých jednání:

Bohuslav Sobotka
"Ten zákon je postaven na dohodě, a to nejenom na dohodě mezi státem a církvemi, kterou se podařilo po sedmnácti letech udělat, ale i na poměrně historické dohodě sedmnácti církví a náboženských společností. Nejenom křesťanských, je na tom účastna taky Federace židovských náboženských obcí, které se společně dohodly. To bylo velmi komplikované. A poté přišla dohoda se státem."

Opozice dala už předem dala najevo, že zákon nepodpoří. Místopředseda sociálních demokratů Bohuslava Sobotka v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi uvedl výhrady, které k návrhu má:

"Problém je, že narovnání s církvemi je v kategorii tzv. nevratných kroků, které vláda vůbec nekonzultuje s opozicí, prosazuje je svou těsnou většinou, kterou získala na základě politické korupce, a chce nás zadlužit na příštích šedesát let."

S návrhem však nesouhlasí ani někteří občanští demokraté. Vlastimil Tlustý například zpochybňuje částku 83 miliard, kterou má stát na odškodnění vyplatit. Podle hlavního ekonoma Arcibiskupství pražského Karla Štichy však tuto sumu stanovila komise ministerstva kultury. Církve k ní pouze poskytly podklady:

Miroslava Němcová,  foto: ČTK
"Nebyla to pouze katolická církev, ale všechny církve udělaly určitou inventuru svého původního majetku, o který přišly. A když se ptáte na částku 83 miliard, tak v našich podkladech se žádné takové číslo nevyskytuje."

Vlastimil Tlustý v pondělním Právu dokonce uvedl, že pro zákon v této podobě ruku nezvedne. Majetkové vyrovnání s církvemi je přitom jednou ze základních priorit vládní koalice. To si uvědomuje i další kritička zákona, místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová:

Vlastimil Tlustý
"Já ho vidím pořád stejně kriticky, jako jsem ho viděla předtím. Jen jsem pochopila, že v poslaneckém klubu ODS je můj názor v silné menšině. Nechci, abych potopila vládu tím, že by padl tento zákon, tak se přizpůsobím tomu, že většina si myslí, že je to takhle dobře."

Opozice chce zákon ve sněmovně zamítnout a otevřít nové jednání jak o celkové sumě odškodnění, tak i o lhůtě, do kdy by mělo být vyplaceno. Možné změny připustil i ministr Kalousek:

"Pokud by se ukázalo, že je neschvalitelný, je samozřejmě řešením vyjednávat o některých možných změnách. Pak do toho vyjednávání ale musíme vzít i druhou stranu, protože vyjednat něco jenom v Poslanecké sněmovně, změnit tu dohodu, aby pak druhá strana té dohody, tedy církve, řekla, že na to nejdou, to by nemělo žádný smysl."

A jak se k hrozbě, že zákon v úterý neprojde ani do druhého čtení, staví církve?

"Může se stát, že to neuspěje. Ale já pevně doufám, že v parlamentu tento zákon, který vláda chtěla a projednala, taky prosadí. Kdyby se to nepodařilo, jestli jsme ochotni k novým jednáním? To my ukazujeme osmnáct roků,"

uvedl k tomu předseda České biskupské konference a olomoucký arcibiskup Jan Graubner.