Poslanci zvolili všech 15 členů Rady České televize

logo ČT

Poslanecká sněmovna zvolila v pátek všech 15 členů Rady České televize. Rada má za veřejnost kontrolovat chod České televize a spolurozhodovat i o jejím rozpočtu. Další podrobnosti má Jaromír Marek.

Zvolením nové rady poslanci ukončili přechodné období, které trvalo od poloviny ledna. Tehdy byla odvolána rada předchozí, proti které se postavila řada televizních pracovníků. Část pravomocí rady převzali právě poslanci a také zvolili prozatimního ředitele. Volbou nové rady by se tak měla po bouřlivých událostech z konce loňského roku by situace na Kavčích horách definitivně stabilizovat. Podle politiků byli do rady zvoleni odborníci.

Zasedne v ní i několik známých osobností. Například ředitel Národní galerie Milan Knížák, evangelický kněz Svatopluk Karásek, bývalá atletka Helena Fibingerová nebo filozof Erazim Kohák. Ten své zvolení přijal se smíšenými pocity.

"Mně se do toho nikdy nechtělo. Myslím si, že je to obtížná práce za obtížných podmínek. Ale myslím si, že je to důležité a tak jsem se nakonec nechal přemluvit. Zdá se mi, že nejdůležitějším úkolem bude prostudovat otázku generálního ředitele a rozhodnout se, jestli ponechat stávajícího anebo volit nového ředitele a potom koho."

Prozatimní ředitel Jiří Balvín zvolení rady přivítal. Uvedl, že je rád, že skončilo přechodné období a že má partnera, kterého podle svých slov potřebuje. Ke složení rady pak uvedl:

"Samozřejmě patnáct osobních kavlit ještě nezaručuje jednu kvalitu kolektivní. Ale vzhledem k těm jménům jsem přesvědčen, že většina z nich je schopna se dohodnout. A z toho vyvozuji i určitý optimismus do schopnosti té rady účinně ten problém řešit."

Jak už bylo uvedeno, nejdůležitějším úkolem nové rady bude výběr stálého ředitele Kavčích hor. Většina politiků očekává, že tak učiní do konce roku. Poslanci se většinou shodují, že do rady byli po předchozích politických dohodách zvoleni odborníci. A co o složení rady soudí mluvčí iniciatiyv ČT- věc veřejná Břetislav Rychlík?

"Toto je skutečně pokrok, ale je to pokrok, který udělali občané. Politici k němu byli jen dotlačeni. Ta rada je dobrá, já jí věřím. Je tam řada osobností, které jsou zárukou toho, že rada nebude krýt žádné nepravosti v televizi, že nebude pracovat pro žádné politické cíle. Mohlo by to nastartovat nový směr v České televizi. Rovněž věřím, že bude pracovat na tom, aby v čele stanul silný a kvalitní ředitel, ale aby také měl dost času na realizaci svého programu. Televize se už zase nesmí dostat do zmatků, aby ředitel, který nastoupí, měl možnost pracovat v delším běhu, protože televize je běh na dlouhou trať."

Jména nových členů Rady ČT:

Bohumil Fanta - děkan Fakulty architektury Českého vysokého učení technického, Helena Fibingerová - atletka, podnikatelka, manažerka Českého atletického svazu, Zdeněk Forman - podnikatel, projektant elektrických zařízení, Milan Horálek - bývalý ministr práce a sociálních věcí ČR, Zdeňka Hůlová - mediální konzultantka, Svatopluk Karásek - evangelický duchovní a písničkář, Milan Knížák - výtvarník, generální ředitel Národní galerie v Praze, Erazim Kohák - filozof, vysokoškolský pedagog, Petr Kučera - bývalý předseda výboru Fondu dětí a mládeže, Ladislav Miler - analytik společenských procesů, Jan Mrzena - ředitel Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, Jiří Presl - lékař a psychiatr se specializací na problematiku návykových látek, Jana Šilerová - biskupka olomoucké diecéze Československé církve husitské, Lucie Weissová - novinářka, Pavel Žáček - novinář.