Poslanec Kraus u podezřelého obchodu v Ghaně

Poslanec ČSSD Michal Kraus, foto: ČTK

Šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus pomáhal v roce 2001 bankovnímu podvodníkovi Františku Rigovi s financováním obchodu v africké Ghaně. Odstoupit však nehodlá a tvrdí, že jeho jedinou chybou bylo, že si včas neověřil, kdo Rigo je a naletěl mu. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Poslanec ČSSD Michal Kraus, foto: ČTK
Na případ upozornil deník Mladá fronta Dnes, podle kterého policie vyšetřuje Krausovu roli v pokusu investovat 15 milionů dolarů (tehdy zhruba půl miliardy korun) do ghanské továrny na zpracování kakaových bobů. Za transakcí stojí podnikatel František Rigo, který si teď odpykává desetiletý trest za stamilionové podvody. Rigo tvrdí, že Kraus byl jeho společníkem a 15 milionů dolarů slíbil přinést do projektu právě on. Podle Riga z investice sešlo, protože Kraus nedal do projektu slíbené peníze, které měly údajně pocházet z úplatků z nějaké velké státní zakázky, která se stále odkládala. Kraus se od projektu i od Rigova obvinění distancoval. Podle jeho slov byla jediná chyba, že naletěl podvodníkovi:

"Samozřejmě, že z mého pohledu převážná část té cesty byla turistická. Myslím si, že tímto jsem se nedopustil ničeho závažného, čeho bych měl litovat. Litovat můžu pouze toho, že jsem naletěl podvodníkovi, a toho, že tento obchod se nezrealizoval."

Michal Kraus připustil, že v Ghaně absolvoval několik obchodních jednání a díky Rigovým známým se sešel i s tamějším ministrem financí. Kdyby obchod vyšel, mohlo by to prý Krausovi pomoci ve volební kampani. Připomněl, že v roce 2001 neměl místo na kandidátce vůbec jisté. Mladá fronta Dnes zpochybnila Krausovo tvrzení, že smlouvy o investici za 15 milionů dolarů podepsal jen jako svědek. Ze smluv vyplývá, že se podepsal do kolonky director - tedy jako ředitel firmy, která chtěla akcie ghanského podniku koupit.

"Pokud se mě zeptáte na to, proč je v kolonce funkce slovo "director", musím říct, že euforie, která zavládla při podpisu smlouvy, byla taková, že panovala určitá výrazná nálada a když jsem říkal: já nemám žádnou funkci, tak říkali: dobře, napiš director. Tak jsem napsal director,"

vysvětluje poslanec Kraus, který Rigovi navíc poskytl pro převod 50 tisíc dolarů spořitelní účet své matky. Předseda klubu ČSSD dnes uvedl, že Rigo měl v té době zablokovaný účet a on mu chtěl vyjít vstříc. Šlo o Rigovy peníze, podotkl Kraus, na kterého tehdy Rigo působil důvěryhodně.

Jak tedy celá kauza zatím vypadá? Kraus říká: Byl jsem v Ghaně s podnikatelem Rigem, ale netušil jsem, že je podvodník. Jednal jsem tam s ministry, ale byl jsem tam jen jako turista. Podepsal jsem se pod smlouvu o stamilionové investici, ale jen jako svědek. U svého jména jsem na smlouvu sice napsal, že jsem director, ale ředitelem jsem nebyl. Z účtu mé matky odešlo na ghanský projekt 50 tisíc dolarů, ale nebyly to mé peníze. S projektem jsem neměl nic společného, ale chtěl jsem ho využít jen jako předvolební tahák.

Co na celou situaci říká politolog Bohumil Doležal?

Poslanec ODS Vladimír Doležal, foto: ČTK
"Jsem schopen uvěřit lecčemus, ale nejsem schopen uvěřit tomu, že pan poslanec Kraus, který má za sebou 20 let politické dráhy, který ustál přechod ze starého režimu na nový, že by byl schopen důvěřivé naivity a že by výlučně z důvěřivé naivity pomáhal panu Rigovi s tím obchodem. To je první věc a druhá věc je, že zcela obecně nechápu, proč se čelní politici a poslanci parlamentu mají zaobírat nákupem kakaových bobů. Smysl této věci mi uniká a zdá se mi, že taková věc nemůže dopadnout dobře a vždycky je za ní cítit něco nevysloveného, abych tak řekl."

Jak se domníváte, že celá aféra dopadne? Ustojí ji poslanec Kraus?

"Pokud ji poslanec Kraus ustojí, tak je skutečně politický akrobat první třídy a zasloužil by si za to nějakou poctu, protože teď je situace taková, že v rámci už probíhající předvolební kampaně se navzájem odstřelují politici vládní koalice a opozice. Nejdřív dostal zásah ministr Zgarba, teď přišla řada na poslance Doležala z ODS, a tudíž se dá očekávat, že pro pana poslance Krause asi to bude mít taky dost velké následky, a pokud bude chtít zachránit svou kariéru, tak se zapotí."

Podle komentátorů by se měl Kraus poučit z úterní abdikace poslance ODS Doležala, který rezignoval na politické funkce a poslanecký mandát v souvislosti s obviněním ze zprostředkování úplatku. S Krausem se kvůli kauze sešel premiér Paroubek, který poslance podpořil. "Já myslím, že pro něj to byl v zásadě výlet a že se o nic nejednalo. Pro mě skutečně nemá žádnou cenu svědectví odsouzeného zločince", řekl Paroubek televizi Nova.