Poslanecká sněmovna schválila zákon o registrovaném partnerství

Foto: ČTK

Poslanecká sněmovna v pátek schválila zákon o registrovaném partnerství homosexuálních párů. Téma registrovaného partnerství ve sněmovně rozdělilo jednotlivé politické frakce, jednotně proti byli jen lidovci. Co zákon přináší? O tom už více Martina Lustigová.

Foto: ČTK
Partneři, kteří svůj vztah zaregistrují na matrice, se budou moci vzájemně zastupovat na úřadech, budou mít vzájemnou vyživovací povinnost, budou moci u soudu odmítnout výpověď, pokud by uškodila partnerovi, nebo po sobě budou moci dědit. V neposlední řadě pak budou mít nárok na informace o zdravotním stavu partnera. Mluvčí Gay a lesbické ligy Slavomír Goga o návrhu zákona řekl: "Zákon, který je navrhován, je v porovnání s většinou zákonných ustanovení v zahraničí dosti slabý. Jinými slovy - práv a povinností je tam dosti poskrovnu, ale bylo to proto, že silnější zákon neměl šanci na úspěch."

Ve sněmovně hlasovalo pro přijetí normy 86 zákonodárců, proti bylo 54 poslanců. Ke schválení bylo potřeba 74 hlasů. Odpůrci - především z řad KDU-ČSL - se obávají znevážení postavení tradiční rodiny. "Při veškeré úctě a toleranci k homosexuálním vztahům se domnívám, že zákon o rodině je privilegium. A toto privilegium se uděluje párům za reprodukci a výchovu nové generace. V tomto případě pro ono privilegium nevidím žádný důvod," uvedl šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

V nočních klubech probíhaly oslavy poté, co Poslanecká sněmovna schválila zákon o registrovaném partnerství, foto: ČTK
Proti se postavila i většina poslanců z ODS. Například předseda jejich poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý ve sněmovně prohlásil: "Já se nechci dožít okamžiku, ve kterém dva pánové budou mladému chlapci vysvětlovat, který z nich je maminka." Taková situace je ovšem absurdní, protože zákon adopce dětí v žádném případě neumožňuje. Mluvčí Gay a lesbické ligy Slavomír Goga navíc nesouhlasí s názory, že kdyby byly adopce v budoucnu uzákoněny, znamenalo by to jakýsi "útok" homosexuálních párů na dětské domovy: "Ty hlavní body zákonů, kde tedy adopce jsou v zahraničí možné, se týkají zejména dětí, jejichž biologickým rodičem je jeden z partnerů. Jinými slovy - partner žil původně třeba v manželství, narodilo se dítě, potom došlo k rozvodu, to dítě jí nebo jemu bylo svěřeno do výchovy. A v současné době žije s partnerem nebo partnerkou stejného pohlaví, ale ten druhý partner nebo partnerka nemají k dítěti žádný právní vztah." Vedle adopcí zapovídá návrh zákona homosexuálním párům i společné příjmení, klasický svatební obřad nebo společné zdanění.

Návrh zákona o registrovaném partnerství teď putuje do Senátu. Pokud senátoři návrh podpoří, bude na řadě prezident Václav Klaus. Hrad se nechtěl k zákonu zatím vyjádřit, ale z dřívějších prezidentových výroků je zřejmé, že zákonu o registrovaném partnerství není příliš nakloněn. "Je tudíž možné, že jej skutečně vetuje. V tom případě bychom tedy museli přesvědčovat další poslance, aby hlasovali pro, protože ve třetím čtení bylo pro celkem 86 poslanců. Abychom získali 101, potřebovali bychom zhruba dalších 15 hlasů," dodal Slavomír Goga.