Prezident a premiér opět ve sporu, tentokrát kvůli registrovanému partnerství

Premiér Jiří Paroubek, foto: ČTK

Prezident a premiér vedou další spor, tentokrát kvůli registrovanému partnerství. Premiér Paroubek v dopise požádal prezidenta Klause, aby zákon o registrovaném partnerství podepsal. Ten mu ale vzkázal, že ho nemá poučovat ani vtahovat do své předvolební kampaně. O podrobnosti sporu se zajímala Martina Lustigová.

Premiér Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Premiér Jiří Paroubek poslal v pátek na Hrad dopis, kterým se snažil prezidenta přesvědčit, aby zákon o registrovaném partnerství, který prošel sněmovnou i senátem, podepsal. Zdůraznil, že účelem zákona o registrovaném partnerství není vytvořit instituci podobnou manželství. Norma má podle Paroubka poskytnout potřebný právní podklad pro trvalé soužití registrovaných partnerů.

Václav Klaus ale soudí, že zákon rozbije tradiční instuce, na kterých je naše společnost založena. S tím, že registrované partnerství ohrozí institut manželství nebo rodiny, nesouhlasí mluvčí Gay a lesbické ligy Slavomír Goga: "Ani nevidím konkrétní způsob, jak by k takovému ohrožení mohlo dojít. Koneckonců obdobné instituty existují v zahraničí a jejich existence v žádném případě tradiční rodinu neohrozila. Registrované partnerství je institut, který je jiný než manželství, je jiného charakteru a je pro jinou skupinu lidí. Takže tím pádem nemá skupinu, která, řekněme, tvoří tradiční rodinu, jakoukoliv možnost ohrozit."

Podle prezidenta zákon o registrovaném partnerství nemá nic společného s otázkami svobody menšin, o kterých premiér Paroubek rovněž hovořil. Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí prezidentské kanceláře Petr Hájek: "Předseda vlády nemá mandát poučovat ho (prezidenta) a občany naší země o tom, co je to svoboda. Svým dopisem chce prezidenta pouze zatáhnout do své předvolební kampaně, což prezident zásadně odmítá."

Prezident Václav Klaus,  foto: ČTK
K podpisu zákona o registrovaném partnerství vyzval prezidenta nejen sociálnědemokratický premiér, ale také pražský primátor a místopředseda ODS, jejímž čestným předsedou Klaus je, Pavel Bém. S Klausovými názory nesouhlasí ani další občanský demokrat, europoslanec Jan Zahradil, který v době, kdy ještě seděl ve sněmovně, zákon o registrovaném partnerství sám předkládal: "Já s panem prezidentem v této věci nesouhlasím a jeho argumenty nesdílím. Neměl jsem nikdy problém o tom hovořit nahlas, několikrát jsme se o tuto věc názorově střetli. Čili já na to mám jiný názor. Ty argumenty, které používá pan prezident, nejsou argumenty moje."

Kromě lidovců, kteří se zákonem naprosto nesouhlasí, je většina politických stran v názoru na registrované partnerství rozdělena. "Od samého začátku úsilí o tento zákon jsme se vždy snažili o to prezentovat a ukazovat, že to názorové rozložení není zdaleka takové, že by jenom levice byla pro a pravice proti. Tomu se snažíme za každou cenu zabránit a doufám, že tato iniciativa pana premiéra nebude takto vyloženě chápána," upozorňuje Slavomír Goga z Gay a lesbické ligy. Jan Zahradil v rozhovoru pro Radio Praha také zdůraznil, že zákon o registrovaném partnerství není stranická záležitost nebo dokonce záležitost předvolebního boje: "Pan Paroubek si nemůže dělat monopol na tyto záležitosti a nemůže vystupovat jako ochránce homosexuálů a jediný garant tohoto zákona."

Pokud bude prezident zákon vetovat, musí se pro jeho přijetí najít ve sněmovně podpora o síle 101 hlasu. Premiér Paroubek už začal vyjednávat s poslanci, aby zákon podpořili.