Prezident Klaus vetoval zákon o registrovaném partnerství

Prezident Václav Klaus, foto: ČTK

Prezident Václav Klaus vetoval zákon o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví a norma se tak vrací do Poslanecké sněmovny k novému projednání. Výsledek české gaye a lesbičky zklamal. Premiér Jiří Paroubek označil veto zákona za jednu z největších chyb prezidenta Klause. Podrobnosti zná Martina Lustigová. Martino, jak Václav Klaus veto zákona zdůvodnil?

Prezident Václav Klaus, foto: ČTK
K vetování zákona vedly prezidenta Klause jak důvody konzervativní - říká, že paragrafy kopírují uspořádání obvyklé pro tradiční instituci manželství a rodiny - tak důvody liberální. "Zákon umožňuje jednomu registrovanému partnerovi, aby vymáhal na druhém registrovaném partnerovi pod pohrůžkou státní donucovací mašinérie různá plnění, což může mít ospravedlnění výlučně v případě rodiny a dětí, tedy v případě manželství, ale ne u jiných mezilidských vztahů," uvedl prezident.

Na jeho argument reaguje Martin Strachoň z Gay a lesbické ligy: "Pojistky v zákoně o registrovaném partnerství mají smysl proto, aby pomohly partnerům překonat nějaké krize, aby je motivovaly k trvalému soužití, k uplatňování hodnot, které jsou přiznávány a upřednostňovány jak u manželů, tak právě i u trvalých partnerství homosexuálních."

Prezident Klaus dával už dříve jasně najevo, že se mu zákon nelíbí, proto jeho rozhodnutí nebylo překvapivé. Přesto jsou představitelé Gay a lesbické ligy, jak potvrzuje Martin Strachoň, zklamáni: "Trochu zklamáním je fakt, že tomuto osobnímu názoru dal prostor před zodpovědností vůči svému postavení prezidenta, prezidenta všech občanů České republiky." Jiří Hromada z Gay iniciativy zase označil prezidentovo rozhodnutí za tragický omyl středověkého monarchy. Klausovo veto kritizoval i premiér Jiří Paroubek. Podle něj je smutné, že se prezident nedokázal přenést přes své předsudky vůči minoritní skupině obyvatel a nechce umožnit odstranění její diskriminace.

Prezidentu Klausovi vadilo i to, že zákon byl v Poslanecké sněmovně schválen 86 hlasy. Podle něj jde o natolik zásadní zásah do mezilidských vztahů, že ho musí podpořit většina poslanců. Předseda sdružení Lambda František Bloudek ale nechápe, proč Klause nepřesvědčilo už dřívější hlasování v Senátu: "Pan prezident nevzal v potaz, jak velkou podporu získal zákon v Senátu, kde má ODS, strana, kterou pan prezident zakládal, značný vliv. Ze 65 přítomných hlasovalo pro zákon 45 senátorů." Bloudek připomíná, že v horní komoře parlamentu je dohromady 81 senátorů, takže souhlas 45 považuje za přesvědčivou většinu.

K přehlasování prezidentova veta je potřeba 101 poslaneckých hlasů. Premiér Paroubek uvedl, že zvolí "politické prostředky" k tomu, aby sněmovna veto přehlasovala. O přijetí zákona se hodlá zasadit také europoslanec Jan Zahradil z ODS: "Budu se snažit, aby se v těchto 101 hlasech našlo podstatné zastoupení poslanců ODS, aby skutečně bylo jasné, že to není žádná stranická záležitost, že to není součást předvolebního boje." Jedinou parlamentní stranou, která registrované partnerství zásadně odmítá, jsou lidovci. Ostatní poslanecké kluby jsou v této otázce rozděleny.