Postaví novou budovu Národní knihovny na Letné architekt světového jména?

Národní knihovna

Knihovníci varují: v r. 2010 se do současné Národní knihovny ČR nevejde žádná nová kniha! Už nyní jich je v historických prostorách pražského Klementina a dalších skladech na šest milionů a každý rok přibude dalších sedmdesát tisíc. Před rokem proto Národní knihovna zveřejnila svůj záměr - na pražské Letné chce postavit novou budovu za dvě miliardy korun. To, co ještě počátkem roku 2005 vypadalo jako chiméra, však již dostává pevnější obrysy. Informace má Milena Štráfeldová:

Národní knihovna v Praze - Klementinum
S nedostatkem prostoru se potýkají knihovníci v pražské Národní knihovně už sto let. Památkově chráněný komplex bývalé jezuitské koleje v Klementinu vyhovoval čtenářům snad ještě v 19. století, z dnešního hlediska však už rozhodně nestačí. Ročně totiž knihovnu navštíví přes 630 tisíc osob. V budově nelze dostatečně využívat ani moderní informační technologie. Požadavky třetího tisíciletí má proto splnit zcela nová knihovna. Počátkem letošního roku se pro ni už podařilo získat pozemky:

"Ty pozemky jsou krásné, na kraji Letenské pláně. Cena, na které jsme se dohodli, je cena přátelská, dva a půl tisíce korun za metr na Letné je opravdu velmi, velmi dobrá cena,"

upřesňuje ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. Za pozemky v výhledem na Pražský hrad tak knihovna zaplatí 31,5 milionu korun. V březnu letošního roku bude podle pravidel Mezinárodní unie architektů vyhlášena mezinárodní architektonická soutěž:

"Pevně doufám, že se do té soutěže přihlásí esa světové architektury, a dokonce jsem si tím i trochu jist, protože jsme měli docela potíže se sestavením mezinárodní poroty."

V ní zasedne například světoznámá česká architektka Eva Jiřičná, která už desítky let žije a pracuje v Londýně. Členství v porotě podle Vlastimila Ježka naopak odmítl další světový architekt českého původu Jan Kaplický, který chce do soutěže přihlásit vlastní návrh. Vítězný návrh by měl být znám na začátku roku 2007. A jak by měla nová budova Národní knihovny vypadat?

"Dnešní moderní knihovny nejsou knihovnou tak, jak ji známe, kdy čtenář přijde do knihovny, fondy jsou uzavřené a on dostane dokumenty do studovny a jen některé si může půjčit domů. Dnes se knihovny stavějí už jinak, je to vlastně příjemný dům pro celodenní trávení času, kombinace studoven, restaurací a kaváren. Velice důležité je i to, že se myslí na oddychové prostory, protože po celodenním sezení se návštěvník potřebuje protáhnout, udělat si pohodlí,"

dodává ředitelka novodobých fondů Národní knihovny Bohdana Stoklasová. Právě tyto fondy, tedy asi pět milionů knihovních jednotek, by se v roce 2010 měly na Letnou přestěhovat. Historické fondy do roku 1800, středověké rukopisy a staré tisky, a dále hudebniny a fond Slovanské knihovny, naopak zůstanou v Klementinu. I tento komplex však do roku 2012 projde rozsáhlou rekonstrukcí a revitalizací. Ta by měla pro veřejnost zpřístupnit i prostory, které dosud jsou kvůli ochraně knižních fondů dlouhodobě uzavřeny. Klementinum se ale postupně otevírá už nyní. V letošním roce bude například dokončena oprava tzv. Hospodářského dvora, kde se v letních měsících bude hrát barokní divadlo.