Potomci rodu Bauerů zapůjčili kunínskému zámku svou rodovou sbírku

Zámek Kunín, foto: www.kunin.cz

Zámek Kunín na Novojičínsku obohatily rodinné sbírky rytířského rodu Bauerů. Do roku 2012 je zapůjčil a některé věnoval doktor Ronald Riedel, což je vnuk posledního majitele sídla Victora Bauera. Stává se jen výjimečně, že se potomci bývalých majitelů zámků, kteří o ně přišli, rozhodnou zapůjčit svou rodinnou sbírku. Jak uvedl kastelán Jarek Zezulčík, rodina udržuje se zámkem těsné kontakty od roku 2001. Před tím ji však museli složitě vypátrat.

"Po válce tato oblast ztratila o rodině úplné povědomí. Jako by se zavřela voda za rytíři Bauery. My jsme pátrali asi pět let po celém světě, kde tato rodina žije. Až v roce 2001 se podařilo najít kontakt do Spojených států. Po atentátech v New Yorku, kdy to bylo velice odvážné, k nám přiletěl pan Nicolaus Chlumecky Bauer se svými syny a přivezl nám na návštěvu z Vídně vnučku našeho posledního zámeckého pána doktora Victora Bauera."

Rodina poskytla pečlivou dokumentaci zámku, což městu umožnilo jeho rekonstrukci i získání původních sbírkových předmětů. Kontakty vyvrcholily návštěvou doktora Riedela ze Salcburku, který slíbil, že by pro zámek uvolnil nějaké rodové sbírky.

"Pár roků přešlo a loni mi pan doktor volal ze Salcburku, že jeho maminka zvaná tady v Kuníně důvěrně Pipsi - Margaretha Ruth Bauerová - zemřela ve věku 90ti let a on jako dědic přenechá zámku nějaké sbírky."

Jsou mezi sbírkovými předměty nějaké zajímavosti?

"Ano, ta sbírka je velice početná. Ale do popředí vystupuje velice vzácný obraz loutnistky z poloviny 17. století. My jsme ten obraz znali z fotografií vídeňského salonu rodiny Bauerů a také ze starých inventářů, protože tento obraz byl kdysi dávno ozdobou kunínského zámku. Obraz je mimořádně kvalitní, je to holandská práce, takže ten naprosto vystupuje do popředí. Mě osobně zajímaly kufry, které jsme otevřeli a tam se nachází nádherné vyšívané deky z Japonska a z Číny. Victor Bauer byl velkým milovníkem Japonska a propagátorem obchodu s Japonskem. Sám hovořil všemi hlavními asijskými jazyky a ze svých cest kolem světa si přivezl spoustu zajímavých věcí, takže věříme, že zámek získá díky těmto sbírkám přitažlivost."

Zajímavou vzpomínkou na posledního majitele, který zemřel v roce 1939, je malé sedátko. Victor Bauer na něm seděl při korunovaci anglického krále, na kterou byl pozván. Jeho dcera si na něm v Salcburku obouvala boty. Poslední zámecký pán zajímá i jeho vnuka, který se o něm chce dozvědět co nejvíc. Victor Bauer je totiž velice zajímavý. Už v roce 1910 si pořídil pilotní průkaz na řízení letadla. Sám založil politologický ústav ve Vídni a po rozpadu Rakouska - Uherska se zajímal myšlenkami sjednocené Evropy. Jak dodal kastelán Jarek Zezulčík, kniha, kterou na toto téma napsal, byla nacisty ničena a existuje pár exemplářů. Pro politology by byly jistě zajímavé myšlenky o sjednocené Evropě krátce po rozpadu Rakouska - Uherska.