Praha je stále oblíbeným silvestrovským cílem cizinců, někteří Češi naopak míří za teplem

Pražský hrad, foto: Kristýna Maková / Český rozhlas - Radio Praha

Snad každého někdy napadlo, jaké by to bylo strávit Vánoce jinde, než doma v Česku. Někdo tu myšlenku striktně odmítá, najde se ale dost těch, kteří si svátky bez cestování do bližších i vzdálenějších zemí neumějí představit. Kam Češi nejčastěji míří a jak je to naopak s vánočními a silvestrovskými pobyty cizinců v Česku, na to v pořadu Panorama odpoví Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří České republiky.

Někteří Češi jezdí lyžovat do Alp,  foto: Barbora Kmentová / Český rozhlas - Radio Praha
Hovoří se o tom, že ekonomika je v lepší kondici, než bývala. Má to nějaký vliv na cestování Čechů?

"Na cestování Čechů má mnohem větší dopad než tzv. lepší kondice ekonomiky rozhodnutí České národní banky o devalvaci koruny. Ta intervence postihla české domácnosti výrazně a česká turistika to pocítila na vztahu klientů ke svým dovoleným. Lidé si kupují dovolené stejně jako dříve, ale zkracují je a utrácejí za ně méně peněz. To se samozřejmě projevuje i na Vánoce a na silvestra. Nemohl bych říct, že je dovolených méně, lidé na Vánoce cestují dokonce více, než v posledních letech, ale létají na kratší dobu a za méně peněz."

Co se týče tuzemských pobytů, jsou stále ještě oblíbené pobyty na horách, byť tam skoro nebývá sníh?

"Domácí turistika roste v poslední době velice. Má samozřejmě svá omezení a jedno z nich je počasí. Zdá se, že domácí turistika se zvedla v těch oblastech, které nejsou tak závislé na počasí, což jsou třeba lázeňské pobyty nebo pobyty, které mají nějaký sportovní nebo zábavní charakter, kde lidé nejsou úplně závislí na tom, jaké je počasí venku. Tam je domácí turistika na vzestupu a lázeňská města se těší z toho, že se česká klientela do lázeňských měst vrací. Hory jsou závislé na tom, jestli sníh bude nebo ne. Je to trošku hendikep českých hor a spousta Čechů dá raději přednost zahraniční dovolené na horách v Rakousku, Itálii nebo Francii před českými horami, protože mají pocit, že tam je to s tím sněhem o něco lepší než u nás."

Ilustrační foto: Archiv Českého rozhlasu - Radia Praha
Vy už jste některé destinace zmiňoval, nicméně kam Češi létají na Vánoce, pokud chtějí strávit svátky v teple?

"Češi létají na Vánoce především tam, kde mají jistotu tepla. Dávají přednost těm vzdálenějším cílům. Letošní rok je ale trochu výjimka zdá se, že naprosto totálním hitem českých turistů na Vánoce a na silvestra budou Spojené arabské emiráty. Stala se totiž zvláštní věc. Do této destinace létají v tuto chvíli dokonce tři letecké společnosti přímým letem z Prahy, což je nebývalá záležitost. Ta kapacita z Česka do Dubaje je v tuto chvíli přes 1200 sedaček týdně. To má samozřejmě má významný vliv na cenu letenky a významný vliv na zájem Čechů strávit Vánoce a Silvestra ve Spojených arabských emirátech. Emiráty navíc zrušily víza pro české občany, tím pádem je ta destinace velmi příjemná a dostupná pro českou klientelu a zdá se, že to bude hit letošní zimy."

Jak to zase naopak vypadá s cizinci v Česku? Přijíždějí cizinci na Vánoce a na Nový rok do Česka?

Silvestrovská Praha,  foto: Filip Jandourek / Český rozhlas
"Já bych Česko v tuto chvíli rozdělil na Prahu a zbytek Česka. Praha jako taková je především v období silvestra velice populární u mnoha národů, ať už jsou to Poláci, Španělé, Britové Němci, Rusové, ti všichni rádi létají do Prahy na silvestra. Zbytek České republiky je trochu závislý na počasí stejně jako v případě domácí turistiky. Už dávno bohužel neplatí, že by české hory lákaly např. Nizozemce nebo Rusy bez toho, že by měly sníh. Druhá strana mince je ovšem to, že Česká republika je stále populárnější v Polsku a Poláci si oblíbili Českou republiku jako svou destinaci pro období Vánoc a silvestra a zde narážíme spíše na to, že města nejsou připravena na to, aby přijala turisty, kteří přijedou vlastní dopravou. Nemají pro ně připravené parkování, nemají pro ně připravené zázemí…to se musíme teprve do budoucnosti naučit. Týká se to především Prahy a těch větších měst, kde na to nejsou absolutně připraveni."

Bylo by možné zmínit nějaká čísla? Vím, že ještě do Vánoc zbývají skoro dva týdny...Víte už teď, kolik cizinců letos do Česka zamíří?

"Ta čísla jsou velice složitě získatelná. V tuto chvíli jsme bohužel v situaci, kdy velká většina turistů si nakupuje svůj pobyt teprve krátce před příjezdem. Ta čísla, která jsou v tuto chvíli k dispozici jsou nepřesná vůči tomu, jak to doopravdy bude. Ta zkušenost říká, že k tomu opravdu dojde, to znamená, že to není jen zbožné přání a ti lidé do Prahy a do Česka přijedou."