Prahou prošel průvod odborářů, větší protest plánují na podzim

Foto: ČTK

Odbory zatím odloží plánovanou stávku na protest proti vládě. V úterý se na tom shodla největší odborová centrála - Českomoravská konfederace odborových svazů. Odbory ale o sobě daly vědět ten samý den, kdy v ulicích Prahy protestovalo několik tisíc lidí. Středa byla zase ve znamení protestů zemědělců. Ti nesouhlasí se zrušením tzv. zelené nafty, tedy daňových úlev u nafty užívané v zemědělství.

Foto: ČTK
Protestní akce odstartovaly v úterý. Do protestního pochodu Prahou a demonstrace u sídla kabinetu se zapojily podle odhadů policie asi 4000 lidí. Po cestě i před sídlem vlády demonstranti skandovali "demisi, demisi" či "konec vlády". Kritiku sklidila vládní reforma zdravotnictví, plánované zápisné na vysoké školy či škrty v rozpočtu. Akce skončila pokojně okolo třetí hodiny odpolední. Odboráři také v úterý po zasedání sněmu odborových svazů oznámili, že nechystají celostátní protest. Šéf odborů Jaroslav Zavadil ale připomněl, že odbory chystají happeningy u ministerstev.

"Směn ČMKOS se rozhodl a usnesl, že do konce června bude pět akcí, jakýchsi blokací jednotlivých ministerstev. Do konce června se zatím neuskuteční žádný celostátní stávkový protest. To je nejdůležitější sdělení."

Jaroslav Zavadil, foto: ČTK
Protesty tak proběhnou po prázdninách. Podle Jaroslava Zavadila jsou sice lidé v podnicích "naštvaní a mají strach a obavy", ale atmosféra na celostátní stávku zatím nepanuje. Odboráři a aktivisté blokády zahájí happeningem před ministerstvy školství a kultury 29. května. Zapojí se do něj studenti, učitelé i herci. Odbory také oznámily, že připravují politický program.

"My připravujeme jakýsi náš volební program ČMKOS nebo to, co odbory chtějí. Samozřejmě předpokládáme, že potom bychom udělali prezentaci všech našich názorů a požadavků, jak si myslíme, že by se měla Česká republika ať už v ekonomice, sociálních oblastech nebo jiných oblastech ubírat. Bude to něco podobného, co dělají politické strany, aniž bychom se chtěli stát politickou stranou."

Jaromír Drábek
Vedle blokád ministerstev čeká Prahu i další protest. Ve středu 30. května se uskuteční demonstrace důchodců proti chystanému omezení růstu penzí. K nim se připojí i handicapovaní. Základní požadavek odborů se týká odkladu důchodové reformy a jejích rozpočtových dopadů. Do 4. června má vláda odpovědět na požadavek, aby kabinet zrušil důchodovou reformu. Masivní protesty by mohly být na podzim doufá předseda odborového svazu KOVO Josef Středula.

"My nadále považujeme vládu České republiky ve složení, v jakém je, za velice těžko akceptovatelnou pro odbory, těžko akceptovatelnou pro iniciativy, které jsou sdruženy v platformě Stop vládě a budeme to samozřejmě celou tu dobu dávat jednoznačně najevo."

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v České televizi řekl, že je ochoten v některých požadavcích ustoupit.

Foto: ČTK
"Pokud se týká konkrétního bodu data spuštění nového spořícího systému, tak tam jsme připraveni na nějakou další argumentaci. Ta slova nepadla o tom podmínění rozpočtovými dopady nebo nedopady. To jsou věci, o kterých se skutečně diskutovat dá. Podle mého názoru se nedá diskutovat o tom, že bychom nějakým způsobem odkládali diverzifikaci penzijního systému. O tom já nejsem připraven diskutovat."

Ve středu se k protestům připojili i zemědělci. Ráno vyjeli k protestním jízdám kvůli chystanému zrušení daňových úlev u nafty a zavedení spotřební daně z neperlivého vína. Protesty probíhaly ve 12 ze 14 krajů Česka, hlavnímu městu se ale vyhnuly. Zemědělcům vadí, že po zrušení zelené nafty by ročně přišli o zhruba 1,8 miliardy korun. Nyní mají farmáři nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení platili téměř o 11 korun za litr více. Více už prezident Agrární komory Jan Veleba.

Foto: ČTK
"Když nebudeme zelenou naftu mít, tak to výrazně sníží konkurenceschopnost našich zemědělců a bude to mít dopady do výrazně narůstajících nákladů a přinese to tlak na zvýšení ceny potravin."

Nátlakovou akcí chtěli zemědělci zvrátit rozhodnutí vlády. Ta ale ve středu dopoledne rozhodla, že zelenou naftu zruší. Změny musí schválit ještě parlament a podepsat prezident. Farmáři už dříve oznámili, že pokud vláda toto rozhodnutí udělá, jsou připraveni protesty opakovat a stupňovat.