Pražská ODS hledá novou tvář

Kandidát za volební obvod IV. Petr Bříza (vlevo) a kandidát za volební obvod I. Jan Kalousek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Těsně před odevzdáním kandidátních listin pro podzimní senátní a komunální volby představila své kandidáty pražská ODS. Metropole je její tradiční baštou, o jejíž udržení se ale od voleb do sněmovny obává. A tak překvapila novými tvářemi. Podle některých politologů ale tento výběr není příliš šťastný.

Mezi lídry komunálních kandidátek ODS v jednotlivých částech Prahy se objevilo hned několik nestraníků. Bývalý hokejový brankář Petr Bříza, zpěvák a skladatel Jan Kalousek nebo lékař Bohuslav Svoboda. Nikdo z nich, ale ani ze známých tváří pražské radnice nebo ze starostů jednotlivých obvodů nebyl označen jako kandidát na primátora.

Šéf pražské ODS Boris Šťastný tvrdí, že je to záměr, který má vést k diskusi o programu místo pouhého souboje tváří: "My prostě nechceme zúžit debatu a nepřipustíme debatu o budoucnosti Prahy na souboji lídr té či oné strany proti lídrovi jiné strany. Ta debata musí být o něčem jiném."

Podle vyjádření politoložky Vladimíry Dvořákové pro ČTK je to ale spíše výraz zoufalství, snahy najít někoho, kdo není spojen s minulým arogantním politickým stylem a víry, že průzkumy veřejného mínění naznačí, kdo bude novou tváří pražské ODS. Politolog Lukáš Valeš se dívá na věc podobně:

"Pro politiku občas může být zajímavé, když se tam vyskytne jméno, které je známé ze šoubyznysu, ze sportu. Problém ale je, že i třeba problémy sociální demokracie s Kateřinou Brožovou i třeba kandidatura Heleny Růžičkové kdysi dávno za KSČ ukázala, že stavět politiku na těchto lidech a zejména udělat z těchto lidí dokonce lídry pro tak významný post, jako je pražský primátor, je velice netaktické a česká veřejnost tohle neocení. Čili skutečně se zdá, že to je spíš projev zoufalství, snahy za každou cenu se té veřejnosti zalíbit. Ale skutečně z empirie víme, že tahle cesta nikam nevede."

Kandidát za volební obvod IV. Petr Bříza  (vlevo) a kandidát za volební obvod I. Jan Kalousek,  foto: ČTK
Přitom Petr Bříza je nyní generálním manažerem velkého hokejového klubu, Bohuslav Svoboda bývalým předsedou České lékařské komory a Jan Kalousek absolventem studia mezinárodních vztahů. Podle Valeše to ale nemusí stačit:

"Při vší úctě ke všem těmhle zajímavým lidem nikdo z nich nevykazuje to, co bychom mohli nazvat veřejnou autoritou. Oni jsou sice známí, ale veřejnost je vnímá především jako zpěváka, hokejistu, možná gynekologa, ale nikoliv jako člověka, který by svou prací směřoval k nějakému veřejnému zájmu, který by skutečně byl tou neformální autoritou, která může vést Prahu.

Navíc je tam ještě ten problém, že opravdu to v současné chvíli musí být velice silná osobnost, která očistí aspoň svou imidží a potom i svou prací Prahu od nánosu těch různých korupčních skandálů, která bude mít dostatek politické, ale i morální síly k tomu, odstřihnout pražský magistrát od řady lobbyistických skupin, které na něm parazitují už několik let. A i z tohoto důvodu v čele Prahy musí stanout člověk opravdu s širokým rozhledem a především s vysokou podporou a autoritou u pražské veřejnosti."

Ukázkou, jaká osobnost by to měla být a zároveň skvělým marketingovým tahem byl podle Valeše výběr bývalého guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy jako kandidáta na pražského primátora za stranu TOP 09.