Pražský primátor Pavel Bém se utká o křeslo předsedy ODS s Mirkem Topolánkem

Pavel Bém, foto: ČTK

Pražský primátor Pavel Bém se rozhodl postavit proti šéfovi občanských demokratů Mirku Topolánkovi a hodlá kandidovat na předsedu ODS. O novém vedení se bude rozhodovat na prosincovém kongresu. Podle Béma je třeba po porážce ODS v krajských a senátních volbách změnit styl politiky.

Pavel Bém, foto: ČTK
"Pokud je v podpalubí metr vody, hladina stoupá a my stojíme na kapitánském můstku a tváříme se, že se nic neděje, tak asi něco není v pořádku. Já jsem přesvědčen, že samozřejmě v tuto chvíli je možné analyzovat volební debakl, že je možné si klást otázky, proč nám voliči dvakrát za sebou dali červenou kartu. Jsem přesvědčen, že trochu musíme změnit styl politiky, možná, že i částečně obsah, že musíme voličům něco nabídnout."

Pavel Bém je dlouhodobě nejpopulárnějším politikem v ODS. Původním povoláním je psychiatr se specializací na drogovou prevenci. Až dosud svoji kandidaturu na šéfa ODS odmítal a spojoval ji s případným neúspěchem strany. Ještě v říjnu řekl, že se Topolánek nemusí bát o křeslo předsedy, pokud ODS ve volbách získá alespoň sedm křesel hejtmanů a devět senátorů. To se nestalo, ODS ztratila všech svých 12 hejtmanů. Premiér Mirek Topolánek teprve zváží, zda bude na kongresu o křeslo prvního muže ve straně opět usilovat. Kandidatura Pavla Béma ho nepřekvapila.

Mirek Topolánek na návštěvě českých vojáků v Afghánistánu, foto: ČTK
"Já ji vítám. Je evidentní, že jsem ho v posledních týdnech tak trochu k tomuto kroku provokoval, protože na jedné straně nemůže říkat ty věty, které říká, aniž by tu kandidaturu nezvedl. Já si pořád ponechávám čas na rozhodnutí, jestli kandidovat budu nebo nebudu,"

řekl Topolánek po jednání s odstupujícími hejtmany. Právě podpora hejtmanů pro koaliční vládu je pro premiéra po prohraných volbách důležitá. Podle Petra Skokana z Libereckého kraje řešili hejtmani s premiérem i situaci, kdy by v čele ODS stál někdo jiný než v čele vlády.

"Diskutovali jsme především o tom, zdali je možné rozdělit funkci předsedy ODS a premiéra. Bylo myslím poprvé, co Mirek Topolánek toto připustil a to považuji za obrovský krok. Myslím, že by mu měl být dán nějaký čas, aby se také mohl rozmyslet. Je to složitá situace pro nás i pro něj nejenom politická, ale i osobní."

Předseda nejsilnější opoziční strany ČSSD Jiří Paroubek si myslí, že Bém by byl lepším partnerem pro komunikaci. Oba spolu kdysi spolupracovali ve vedení pražského magistrátu. Deníky však právě v této souvislosti zmiňují kuloárové informace o tom, že Bém je na pražské radnici spojen s některými kontroverzními věcmi a že jeho protivníci to proti němu mohou použít. Některé listy proto varují, že by bylo předčasné Topolánka odepisovat. Otevřená podpora Béma ze strany prezidenta Klause některé lidi z ODS spíše vyděsila, než aby je přiměla podpořit Topolánkův odchod. Možnost své kandidatury na post předsedy ODS připustil i odstupující moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský.