Topolánek chtěl silný mandát

0:00
/
0:00

Jaký byl kongres Občanské demokratické strany v závěru minulého týdne? A k čemu dospěl? O tom jsem si povídal s politologem Bohumilem Doležalem.

Překvapil Vás něčím průběh a následné výsledky nedávného kongresu Občanské demokratické strany?

"Upřímně řečeno ne, protože tam se stalo přesně to, co se dalo očekávat, co také zřejmě mělo vedení strany předem připraveno, to znamená otevřená cesta k jakési maskované velké koalici a hlavně k dohodě se sociálními demokraty."

Staronový předseda ODS Mirek Topolánek už před kongresem avizoval a ve svém vystoupení v pražském Veletržním paláci zdůraznil, že bude chtít po delegátech silný mandát, který by upevnil jeho vyjednávací pozici pro druhý pokus o vytvoření nové vlády. Naplnily se podle Vás jeho představy v tomto ohledu?

"Pan Topolánek narazil ve straně na určitý odpor těch, kteří byli spíše pro to, aby se v této situaci dopřál panu Paroubkovi třetí pokus a podle toho se potom dál jednalo. Panu Topolánkovi se podařilo ustát tuto situaci, nicméně těch 70 procent hlasů, které dostal, není zase až tak moc. Kdyby to bylo v situaci, že kandiduje více kandidátů nebo alespoň dva, tak by to bylo drtivé vítězství, vzhledem k tomu, že kandidoval jenom on sám, tak to svědčí o tom, že jeho pozice ve straně není zase až tak silná, i když já si myslím, že těch 30 procent nemusí být nutně jen ti lidé, kteří měli jiný názor na jednání s ČSSD. Mohou to být lidé, kteří třeba pochybují o tom, jestli je pan Topolánek jako předseda strany na svém místě."

Ještě před svým opětovným zvolením šéfem ODS čelil Mirek Topolánek ostré kritice za "námluvy " s ČSSD při vyjednávání o nové vládě. Myslíte si, že kongres jeho odpůrce v této věci definitivně umlčel?

"Já předpokládám, že ne, protože ta věc jako problém zůstává otevřená. A já se obávám, že i pokud se uskuteční ta koalice, duhová, jak oni říkají, tak že tam bude ODS ve špatné situaci, protože ponese velkou odpovědnost a bude mít svázané ruce v tom, co chce udělat. Tato situace bude Topolánkovým kritikům v ODS dodávat energii."

Dramatické byly volby místopředsedů ODS. Neuspěla Miroslava Němcová, marná byla snaha Vlastimila Tlustého či Evžena Tošenovského, až ve třetím kole prošel dosavadní 1. místopředseda Petr Nečas, a to jen na funkci řadového místopředsedy. Jeho post pro sebe získal pražský primátor Pavel Bém. Co tyto přesuny podle Vás znamenají?

Předseda Mirek Topolánek,  foto: ČTK
"Já si myslím, že hlavně je to úspěch primátora Béma a jeho spojenců. To je vítězné tažení primátora Béma do budoucna. On nemá ambici zastavit se u funkce místopředsedy. Možná mezi těmi třiceti procenty delegátů, kteří nehlasovali pro Mirka Topolánka, už bylo pár procent těch, kteří by tam raději viděli pana Béma. Pavel Bém je člověk v ODS na vzestupu. Je otázka, nakolik si dokáže poradit s problémy, které přinese ta tzv. duhová koalice. To je obrovské riziko pro tu stranu."

Myslíte si, že silný mandát, po kterém Mirek Topolánek volal, usnadní další jednání o sestavení nové vlády? Bookmakeři, kteří vypsali sázky na to, zda nová vláda získá důvěru Poslanecké sněmovny do Štědrého dne, jsou optimističtí.

"Já si myslím, že v tento okamžik jsou prostě obě vyjednávací strany, to znamená ta socialistická i ta odéesácká natolik unaveny, že nejspíš bude uzavřen nějaký 'kompromis vyčerpání', který nebude příliš dobrý pro ODS, možná nebude příliš dobrý ani pro ČSSD, a nebude dobrý pro Českou republiku. To je nešťastné řešení. Ta krize se už vleče hrozně dlouho, a ODS na ní má dost velký podíl, a pravice na ní má dost velký podíl tím, že nedala Paroubkovi šanci dřív. Tím by se věci, abych tak řekl, zpřehlednily."