Topolánek na kongresu ODS zpacifikoval své kritiky
Sobotní kongres ODS na pražském Žofíně nepřinesl žádné překvapivé výsledky. Nekonala se ani ostrá diskuse, i když premiér hned v úvodním vystoupení podrobil spolustraníky tvrdé kritice za to, že nedokáží táhnout za jeden provaz. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.
„Ti, co očekávali nějakou senzaci od letošního kongresu ODS, musí být velmi zklamaní, protože kongres prokázal zcela jasně, že určitě zníme uvnitř mnoha hlasy, a je potřebné tu někdy velmi ostrou diskusi vést, ale jsme strana natolik zralá, že nakonec i to závěrečné hlasování o usneseních ukázalo, jaké jsou poměry sil pro jednotlivé návrhy a jaké návrhy mají v ODS preferenci. Jasně se ukázalo, že víme, co chceme, víme, kam jdeme, víme, jak to prosadit.“
Při zahájení kongresu ale působil Mirek Topolánek spíše rozlobeně. Podle mínění řady komentátorů mohla být jeho pozice poněkud oslabena tím, že v preferencích začíná ODS zaostávat za ČSSD. A proto přešel Topolánek hned do tvrdého protiútoku vůči potenciálním stranickým kritikům.„Podařilo se nám uchovat elementární jednotu? Ani náhodou! Zbytečně jsme si sami způsobili hromadu problémů tím, že jsme neuměli veřejně táhnout za jeden provaz.“
Spory podle Topolánka ohrožují dnešní vládnutí strany a ohrožují také další vítězství. V této souvislosti si rýpnul do stranické platformy exministra financí Vlastimila Tlustého.
„Není přece možné, když se drtivá většina na něčem shodne, aby ti, kteří se neprosadili, hráli před veřejností roli mučedníků.“
Budoucí úspěch ODS prý neohrožují jen nenaplněné ambice některých politiků. Topolánek si to rozdal rovněž s představiteli regionů a obcí.„Není možné, aby naše starosty zajímalo pouze rozpočtové určené daní a čerpání vládních nebo evropských fondů.“
Šéf občanských demokratů zároveň upozornil, že státní úřady už prakticky vysály celou personální kapacitu. Za těmi, kdo jsou v první linii by měli nastoupit nové posily. Není je ale vidět.
„Kde jsou ty zástupy kvalitních úředníků z regionů, kteří chtějí v praxi realizovat náš program každodenní prací? Kampak se ti čerchmanti schovali? Neschovali se moji milí! Kašlou na to.“
Topolánek delegátům vzkázal, že ODS ve vládě dokázala naplnit svůj program a realizovat ohlášené reformy, jak jen to v dané koaliční sestavě bylo možné. Pro činnost vlády měl premiér jen slova chvály. Kabinet je sice křehký, ale zatím silný svou jednotou. Premiér zdůraznil, že ODS vyvedla stát z marasmu bývalých vlád ČSSD. Sociální demokraty obvinil z toho, že nechali státní správu prorůst mafií. Zkorumpovaná jsou ale podle něj i média. Vyřešit tento stav prý bude trvat roky. Ve svém vystoupení Mirek Topolánek odmítl tvrzení některých kritiků, podle kterých vláda, vedení ODS i sám předseda špatně komunikují s veřejností i směrem dovnitř strany. Asi nejotevřeněji v tomto ohledu oponoval Topolánkovi místopředseda ODS a středočeský hejtman Petr Bendl. Ten šéfa strany vyzval, aby se změnil. Radiu Praha vysvětlil, jak to myslel.„Mirkovi jsem vzkázal, že by měl začít zlepšovat svou mediální tvář, něco s tím dělat. Přece jenom platí, že veřejnost ve městě se na ODS dívá skrze starostu, v kraji skrz hejtmana a v republice přes předsedu vlády.“Petr Bendl je v centrálním vedení strany, ale zároveň je i představitelem regionu. Proto měl velké výhrady k tomu, jak se Mirek Topolánek otřel právě o regiony.
„Byl jsem dnes velmi překvapen z toho, že Mirek Topolánek kritizoval ve svém projevu obecní a regionální úroveň. Od pana předsedy jsem spíše čekal sjednocování a možná ocenění práce těch tisíců komunálních a regionálních politiků.“
Pár kritických hlasů, které zazněly na sobotním kongresu, ovšem dokázal Topolánek vcelku úspěšně zpacifikovat. Například výtku, že pouze jednodenní sjezd nedává možnost k větší diskusi, odvrhl jako směšnou. Kongresy politických stran nejsou podle něj určeny k diskusi, ale k manifestaci jednoty a k demonstraci síly. Předseda umlčel také hlasy proti nové reformní smlouvě Evropské unie. Byl přitom v poněkud nepříjemné situaci, protože loňský kongres zakázal politikům ODS předávat další kompetence České republiky do Bruselu. Topolánek přiznal, že vláda neměla sílu zabránit přijetí tohoto dokumentu, protože nenašla v unii spojence. Premiér ovšem pohrozil, že pokud by kongres trval striktně na loňském usnesení, musel by podat demisi. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová Radiu Praha potvrdila, že pro hodně delegátů znamenalo rozhodování dilema.„Část se snaží pragmaticky vysvětlit, že nám holt nic jiného nezbývá. Část je hluboce přesvědčena – nemám to spočítáno, skoro se mi zdá, že je to padesát na padesát – o tom, že ta nová smlouva pro Evropu znamená stejnou zátěž, jako ta před tím zamýšlená ústava. A jestliže jsme odmítali ústavu, měli bychom odmítnout i smlouvu.“
Atmosféru zpočátku poněkud nervózního, později vcelku poklidného kongresového dne lehce rozvířil senátor Jaroslav Kubera. Na rozdíl od minulých kongresů ODS měli letos novináři přísný zákaz vstupu do předsálí, takže možnost pohovořit si s některým z delegátů byla silně omezena. Senátorovi Kuberovi se to nelíbilo a ve svém vystoupení uvedl, že „novináře jsme pro jistotu zavřeli do cely, aby se nás nemohli na nic ptát“.