ODS demonstrovala v Brně jednotu a vyrazila do volebního útoku

Šéf ODS Mirek Topolánek

Šéf ODS Mirek Topolánek zavelel na víkendovém sjezdu strany v Brně do útoku. Cílem je jednoznačné vítězství strany ve volbách po osmi letech v opozici. ODS chce představit veřejnosti novou tvář a zbavit se nálepky arogantní strany jen pro bohaté. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Šéf ODS Mirek Topolánek
Ve volební kampani, kterou víkendový sjezd strany odstartoval, hodlá ODS předstoupit před voliče s novou přívětivou tváří strany, která ze všeho nejvíce ctí v politice slušnost. Jak podotkl předseda strany Mirek Topolánek, slušnost není projevem slabosti.

"Dokážeme, že i slušností se dají vyhrát volby. Právě proto je vyhrajeme."

Slovo ´slušnost´ bylo na sjezdu jedním z nejfrekventovanějších. Nabádal k ní delegáty i prezident republiky a čestný předseda ODS Václav Klaus.

"Nenechte si vnutit způsoby, v nichž je opak slušnosti pokládán za ctnost vedoucí k úspěchu. Není tomu tak."

Už bylo dost vlády arogance a vulgarity, uvedl mimo jiné ve svém projevu místopředseda Poslanecké sněmovny a ODS Ivan Langer. Jak řekl Radiu Praha, hodně lidí dnes pochybuje o tom, že se vyplatí být skutečně slušným člověkem.

Místopředseda Poslanecké sněmovny a ODS Ivan Langer
"Modrá šance pro slušné lidi je tou správnou cestou."

Pane místopředsedo, víte o tom, že vy sám nesete nálepku poněkud arogantního člověka?

"Já bych odpověděl citací z krásného amerického filmu Někdo to rád horké: Nobody is perfect. Ani já nejsem dokonalý. Nicméně jedna věc je, jak člověk vypadá, a druhá věc je, jestli doopravdy ví, co chce dělat a je připraven to udělat. Ivan Langer chce garantovat a garantuje každému slušnému, poctivému člověku, že stát se vůči němu bude chovat slušně."

Přívětivou tvář ODS vůči voličům má dotvářet také silný důraz na sociální otázky. Tento obrat v taktice ODS naznačil už Mirek Topolánek.

Předseda poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý
"My jsme připravili změny právě na ochranu těch nejslabších, nemocných a ohrožených. Právě oni jsou dnes mezi poraženými, zatímco na straně vítězů je státní byrokracie. Všem potřebným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoliv socialistické základy. Nestydíme se za slovo sociální, socialisté nám ho jen na čas ukradli a schovali za něj svou neschopnost."

Pro Radio Praha Mirek Topolánek upřesnil, že důraz na sociálno neznamená podporu tzv. sociálnímu státu.

"Chceme efektivní sociální politiku a nikoliv fiktivní sociální stát. To zní přece jen trochu jinak."

Dlouhotrvající potlesk sklidil na sjezdu ekonomický expert strany, předseda poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý. Ten poprvé na konkrétních číslech veřejně představil kompletní ´sociální balíček´, který by ODS prosazovala po svém nástupu k moci. Tlustý přiznává, že pravicový sociální systém bude zpočátku nákladnější než ten současný. Ve chvíli, kdy se ale reformy ODS projeví ve vyšším růstu ekonomiky a nižší nezaměstnanosti, budou prý naopak v sociálním systému přebytky.

Prezident Václav Klaus
"To je moderní daňový, pojišťovací a sociální systém, který dává České republice šanci nejen na bohaté občany, ale také na ukončení vysokých státních dluhů."

Jedním z cílu brněnského sjezdu bylo ukázat, že celá ODS stojí za Topolánkovým vedením, že neexistují žádné vnitřní rozepře a boje. K semknutosti strany vyzval i Václav Klaus.

"Občas ke mně doléhají, ať už z médií či mimo ně, ozvuky některých sporů, které mezi sebou vedete..... Kdybyste se právě teď nedokázali pevně semknout, veřejnost by vás nemohla vnímat jako sílu, která může tento stát vést ke svobodě a prosperitě."

Také předseda Senátu Přemysl Sobotka položil otázku, "zda má a může mít sílu strana, v níž se někdy vnitrostranické volby včetně primárek, staly určitým bojem znesvářených skupin na místní, okresní či regionální úrovni". Oslovení delegáti sjezdu se ale úzkostlivě tomuto tématu vyhýbali. Rovněž hejtman Severomoravského kraje Evžen Tošenovský, který v uplynulých měsících vyslovil některé kritické připomínky na adresu vedení strany, zachoval zdrženlivost.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka
"Já nevím, které spory pan prezident myslel. Já tady žádné zásadní spory nevidím."

Diplomaticky odpověděl také člen výkonné rady, poslanec Miroslav Beneš, který se i přes silnou podporu šéfa strany nedostal v Jihočeském kraji ani na kandidátku do voleb.

"V každé instituci, která má 26 tisíc členů, se najdou odlišné pohledy na některé věci."

Kongres ODS mohl také vyvolat dojem, že kolem této nejsilnější pravicové strany vzniká jakási velká ´antisocialistická ´ koalice. Kromě očekávaných spojenců se na sjezdu objevili i netradiční hosté, zástupci profesionálních elit, jako například lídr stomatologů Jiří Pekárek, šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek, který jinak kandiduje za lidovce, nebo prezident České euroatlantické rady, bývalý diplomat Alexandr Vondra. Přítomnost posledně jmenovaného byla o to překvapivější, že Vondra je považován za blízkého spolupracovníka Václava Havla. A ten byl ODS vždy trnem v oku. Překvapilo ho pozvání?

Poslanec Miroslav Beneš
"Do jisté míry mě překvapilo, i když ne nějak dramaticky. Vnímal jsem ho jako pokus tu stranu více otevřít i hlasům mimo tu stranu. Já jsem si samozřejmě říkal přijít-nepřijít. Asi po pěti minutách jsem došel k názoru, že přijdu."

Na uvítanou i rozloučenou viděli všichni přítomní v sále i na monitorech v předsálí nový filmový klip, který pro ODS natočil režisér Filip Renč. Hořící nápis KSČSSD prozradil další téma předvolební kampaně, tedy varování před společnou vládou sociálních demokratů s tichou či otevřenou podporou komunistů. Podle posledních průzkumů by totiž levice mohla dohromady získat většinu. Ze sjezdové diskuse ale na druhé straně vyplynulo, že špatný výsledek voleb si nikdo z ODS neumí představit.

Foto: Autor