Payne: Neprovede-li ODS změnu, skončí
Víkendový kongres ODS bude ještě dlouho tématem různých komentátorů a politologů, kteří se budou snažit odpovědět na základní otázku, zda šlo opravdu o historický sněm, který měl vnést jasno do dalšího směřování nejsilnější pravicové strany. Otazníků zůstává dost. Některé postřehy z jednání zaznamenal Zdeněk Vališ.
„Takovou náladu jsem tady vůbec nezažil.“
Řada občanských demokratů se nechala slyšet, že Václav Klaus z ODS nikdy nemůže definitivně zmizet. Zapustil v ní příliš silné kořeny. Myslí si to i europoslanec Jan Zahradil.„Václav Klaus, jeho myšlenky a jeho vklad je uložen v genetickém kódu ODS, takže Václav Klaus se nemůže odstřihnout od ODS žádným formálním gestem. Je a nadále bude integrální součástí ideové výbavy ODS. To je přece každému jasné.“
Na rozdíl od řady delegátů poslanec Vlastimil Tlustý říká, že nebyl Klasovým rozhodnutím vůbec překvapen. A hned uvádí důvod.„Topolánek evidentně transformuje ODS na Unii svobody. Pro pana prezidenta je nejzřetelnějším důkazem postoj k Lisabonské smlouvě. To je určitě z pohledu prezidenta Klause velezrada politiky ODS. Rozumím tomu, že Václav Klaus nechce být čestným předsedou Unie svobody.“
Lisabonská smlouva také byla důvodem, proč se schvalování kongresového usnesení protáhlo až do pozdních nočních hodin. Řečníci se mimo jiné dovolávali usnesení kongresu v Brně před dvěma lety, které zakazovalo občanským demokratům další převod pravomocí českého státu na Brusel. Nakonec ale nechal kongres rozhodnutí o ratifikaci smlouvy na senátorech a poslancích strany. Ostatně jinak to ani nešlo. Mirek Topolánek sice se smlouvou nesouhlasí, ale považují ji za nutné zlo. Europoslanec Jaroslav Zvěřina to řekl Radiu Praha otevřeně.
„Svůj boj v Evropě jsme prohráli. Hlavní proud evropské politiky si přeje Lisabonskou smlouvu a já se domnívám, že nezbývá než rozhodnutí většiny respektovat. My tím nejsme nadšeni. Pokud si myslíme, že jsme takoví spasitelé Evropské unie, měli bychom dokázat o své pravdě přesvědčit některé významné politiky. A to se nepodařilo ani Václavu Klausovi, takže pochybuji, že se to podaří Mirkovi Topolánkovi.“Když se prezident v sobotu loučil ve foyer s dojatými delegáty, poznamenal, že je třeba bojovat dál různými formami. Z toho samozřejmě nevyplývá, že by měl přímo na mysli vznik nové strany. Už několik týdnů se ale o této možnosti spekuluje. Jenže jaké šance na úspěch by taková nová strana mohla mít? Není to jen fantazírování? Stačí si připomenout smutné konce Občanské demokratické aliance nebo Unie svobody. Dlouholetý poslanec a dnes poradce prezidenta republiky Jiří Payne ale nevylučuje, že by nová strana mohla mít určitý úspěch.
„Podívejte, proč nedělá sociální demokracie nějaké fatální chyby jako ODS? Protože, když udělá sebemenší chybu, má vedle sebe konkurenta, který okamžitě přetáhne nějaké voličské hlasy na svou stranu. ODS naopak deset let spoléhá na to, že nemá konkurenta, že mnohý volič volí pro ODS ne proto, že by souhlasil s programem ODS, že by měl důvěru k představitelům ODS, ale proto, že nemá jinou volbu.“O šancích možné nové strany hovořili delegáti v kuloárech spíše s despektem. Dnes prý nehrozí ani „nové Sarajevo“ a rozštěpení strany. O novou stranu by údajně mohla projevit zájem jen poslankyně Alena Páralová a možná i jeden ze stranických rebelů Juraj Raninec. Jiří Payne, kterého rozladilo, že kongres nepřinesl žádné radikální změny v ODS, je ale přesvědčen, že pokud strana změny neprovede, dopadne to s ní špatně.
„Neprovede-li změnu, tak ty debakly se budou opakovat v dalších volbách až k tomu, že ODS bude mít jednociferné výsledky. To je tedy otázka života a smrti. Neprovede-li změnu, ODS skončí.“
Podle Payna není dnešní situace jen náhodným selháním na podzim 2008.„Je to výsledek mnohaletých chyb. Už před několika lety na jednom kongresu zazněl názor, že v ODS uzavřeli průměrní s neschopnými koalici a tato koalice má nadpoloviční většinu. Když dlouhodobě budete dosazovat pouze průměrné lidi a každého, kdo je trošku schopnější, odstraníte, tak výsledek musí být samozřejmě to, co dnes vidíme.“
Neúspěšný kandidát o křeslo předsedy strany pražský primátor Pavel Bém není tak rezolutní v hodnocení dnešního stavu ODS. Přesto i on si myslí, že Topolánkova vláda nemá šanci vyhrát další volby.
„Obávám se, že nás čekají hubená léta.“
Na kongresu často znělo, že ODS katastrofálně prohrála volby proto, že ztratila středové voliče. Bém připomíná, že v minulosti, kdy ODS prováděla klasickou konzervativně-liberální politiku, tak ji i tito voliči podporovali.
„Pravý opak nastal v posledních dvou letech, kdy jsme si mysleli, že vládneme a že jsme schopni pro středové voliče něco pořádného udělat a zároveň přinést i nezbytné reformy pro tuto zemi. Paradoxně jsme toho středového voliče úplně ztratili. Takže si myslím, že to, co se dříve osvědčilo, to je svatý grál konzervativní politiky a neměli bychom to měnit.“