ODS před kongresem

0:00
/
0:00

Česká veřejnost s napětím čeká na výsledky volebního kongresu Občanské demokratické strany. Od pátku do neděle se v Praze bude rozhodovat o dalším směřování nejsilnější součástí vládní koalice a o tom, kdo bude stát u jejího kormidla. Od porážky ODS v podzimních krajských a senátních volbách se vedou polemiky o tom, jak by měla vypadat nová tvář této strany, co všechno by se mělo v jejím počínání změnit k lepšímu.

Foto: www.ods.cz
Jaké změny by v Občanské demokratické straně musely nastat, aby byla obnovena nejen důvěra členů této strany ve své vedení, ale také důvěra voličů? S touto otázkou jsem se obrátil na politologa Petra Justa:

"Asi činit pouze personální změny by bylo velmi málo. Strana by měla jednak posoudit, kdo je schopen ji vést, kdo je schopen tu stranu navenek prezentovat věrohodně a jednotně, kdo je schopen dovést do konce tuto vládu a ucházet se o důvěru voličů ve volbách v roce 2010. To je ta personální stránka, ale stoprocentně bude diskutována i otázka programová. Plnit sto procent programu v situaci, kdy vládne koaliční vláda, je takřka nemožné, takže ODS bude muset navenek vyslat určitý signál, že se snažila do koaliční smlouvy prosadit maximum ze svého programu, a vysvětlit důvěryhodně, proč od některých kroků musela ustoupit. Vysvětlit to jako nutnost vládnutí s koaličními partnery. Ona musí vysvětlit, že šla s nějakým programem, přiznává, že nemohla prosadit sto procent, bylo to kvůli koaliční vládě, je to nutnost, je to daň za koaliční vládnutí, které je v České republice a v českém politickém systému nutností. No a tím dalším faktorem je, že byly učiněny určité změny či reformy zákonů, které ale vláda podle mého názoru nedokázala vždy důvěryhodně občanům vysvětlit. Možná se třeba jednalo o pozitivní kroky, vláda to prezentovala jako pozitivní kroky, ale už neřekla občanům, čím to je pozitivní. Takže těch věcí, které by ODS měla udělat pro to, aby se zpátky stala důvěryhodnou pro voliče, pro občany je několik a určitě nelze jeden vyjmout a po jeho splnění říci: Tak, a teď jsme důvěryhodnější."

Mirek Topolánek  (vlevo) a Pavel Bém,  foto: ČTK
Zatím se zdá, že se o post šéfa ODS utkají Mirek Topolánek a pražský primátor Pavel Bém. Kdo z nich má podle Vás větší šance? Dosavadní výsledky oblastních sněmů ukazují spíše na stávajícího předsedu Mirka Topolánka.

"Nezáleží jenom na vývoji uvnitř ODS, ale tím, že jeden z kandidátů je i premiérem, tak záleží i na vývoji vztahů ve vládě, v koalici. Mirek Topolánek zatím sice vede na regiony, které ho podporují. Ostatně už jeho zvolení v roce 2002 bylo poměrně překvapivé, takže se ukazuje, že i delegáti kongresu ODS dokáží svým tajným hlasováním zajistit i nemalé překvapení. Tady je asi těžké předpovídat, co se všechno může stát. Může vstoupit do hry další vážný kandidát. Určitě ještě bude muset bojovat do posledního momentu, tedy do vlastního volebního dne," předpokládá politolog Petr Just.

Otázkou také zůstává, jak na kongresu zamíchá kartami otec-zakladatel ODS Václav Klaus, jehož účast je až do konce nejistá. Jisté naopak je, že favorit na šéfa strany, Mirek Topolánek, není prezidentovým člověkem.